| micky a întrebat:

Sunt indecisa in alegerea unui laptop. Cele doua modele din care trebuie sa aleg sunt:
http://www.emag.ro/......-271873456
http://www.emag.ro/......0ID-SX233V

Ma puteti ajuta cu niste sfaturi?

Răspuns Câştigător
| filipm2001 a răspuns:

Buna Micky.
In mod normal as fi preferat Dell-ul, dar in acest caz am sa ti-l recomand pe cel de la Asus. La Asus placa video este dedicata (adica separata) fata de cea integrata (inclusa in placa de baza) de la Dell. O placa video dedicata se misca mai bine decat una integrata. Plus ca laptopul de la Asus are si iesire HDMI ceea ce-ti permite o conexiune cu un televizor (Plasma, LCD, LED) de calitate superioara iesirii VGA de la Dell. Si in plus, la Asus ai in pret si sistemul de operare inclus. Deasemenea imi place ce zic cumparatorii care au apucat sa-l utilizeze deja despre el: http://goo.gl/SCScd.
Tosusi, desi Core2Duo sunt niste procesoare foarte bune, as fi optat pentru un procesor de la Intel din seria i (cel putin i3).
Si daca te grabesti, pana in 4 iulie eMAG iti restituie TVA-ul pentru orice laptop achizitionat.
Succes;)

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Laptopul este pentru oamenii de afaceri care merg pe la firme și să nu care calculator, monitor, difuzoare și fire că ar fi aiurea.
La ce dracu îți trebuie ție Laptop dacă nu ești om de afaceri?

De banii ăștia iei un calculator destul de bun cu toate accesoriile necesare : imprimantă, monitor, tv tuner extern hibrid ( analogic +digital ) stand alone (care merge și fără calculator), etc și ai ceva cu mult mai necesar decât o porcărie de laptop, care nu prea mai poate fi îmbunătățit foarte ușor.
Bănuiesc că tu ai deja un calculator că nu ai scris întrebarea asta scriind în palmă, mai cumpără câte ceva la calculatorul tău actual, dacă tot ai bani: un HDD extern, un al doilea hard intern, un tv-tuner extern, o imprimantă, cameră Web, aparat foto etc... etc.
Laptopurile sunt niște calculatoare portabile destul de proaste, în comparație cu cele fixe, dar necesare, celor care merg și fac afaceri.

Îți trebuie ție Laptop, cum îmi trebuie mie acum să mă fac popă.
( Aș fi un popă cu mult mai puțin idiot decât popii actuali, dar nu știu dacă aș fi capabil să termin o facultate teologică, că într-un moment de sinceritate le-și spune că Biblia este o înșiruire de basme în care poate crede numai idiot și m-ar da afară de la facultatea de Teologie / de fapt nici nu știu cum este mai corect teologie sau prostologie.)

| DarkMirror a răspuns:

Sincer? NICIUNA! HP Pavilion dv6 rulez! Eu il am de 2 luni dar nu rezist fara el 1 zi. :X:X:X si daca vrei neaparat din cele 2...Dell-ul.Si un singur lucru mai am de spus: NICIODATA sa nu te orientezi dupa pret cand cumperi asa ceva.La pretul celor 2 ar fi potrivit pentru tine un: http://www.cel.ro/......k-l/.Multa bafta!