| NoahKaan a întrebat:

Sunt la bio chimie, trec a 11-a. Vreau sa dau pe IT dar nu vreau sa ma reprofilez pe mate info. Pot oare sa invat informatica in 2 ani cu pregatiri si cu tutoriale?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca muncesti da. oricum in liceu se fac doar niste baze minimale ale programarii... insa tine cont ca trebuie sa recuperezi si ceva matematica

| NoahKaan explică (pentru suntserios):

Dar e grea matematica pe care trebuie sa o stii ca sa intri la o facultate medie de IT?

| suntserios a răspuns (pentru NoahKaan):

Matematica de M1 pe care nu cred ca o faci acum.
Diferenta la facultate e ca la informatica de bine de rau te ia de la zero, la mate nu, trebuie sa continui M1 din liceu

| laSoledad a răspuns:

Da. Facultatea de informatica are examene de admitere grele la info, mate atat la Cluj, cat si la Bucuresti. Nu e destul nivelul de info invatat la stiinte ale naturii ca sa treci de examenul de admitere. Deci da, pregatirea in plus la mate si info inca din a 11-a e utila. Cand am fost eu la liceu, colegii mei de la stiinte ale naturii au facut pregatire inca din a 11-a la mate si la informatica si au mers chiar si la facultatea din Cluj, pentru a fi pregatiti direct de profesorii de acolo pentru admitere. Dar asta e optional.

| TheGentleman a răspuns:

Te sfătuiesc să mergi pe Calculatoare, nu pe informatică. Vei avea un avantaj față de cei de la informatică, din pricina faptului că la calculatoare, pe lângă programare, înveți și hardware. În plus, poți pleca cu bursă în străinătate (ERASMUS) și vei face predominant programare.winking

| NoahKaan explică (pentru TheGentleman):

Si ce facultate imi recomanzi? Mersi mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Programarea de o inveti la liceu se poate invata in 30 minute de pe Sololearn laughing Important e sa scrii foarte multe programe pana te obisnuiesti si intelegi ce scrii.

| cerooscuras a răspuns:

Daca ai mai avut in trecut experiente cu alte limbaje de programare o sa-ti fie lejer, dar da cu putina perseverenta se poate, in 2 ani poti invata informatica lejer si poti face fata la o facultate mate-info fara probleme deoarece ai un anumit avantaj fata de altii, dar tine cont ca trebuie sa inveti si niste matematica pe langa