| anonim_4396 a întrebat:

Sunt pe aici pe site lucrători în IT sau cunoscători ai domeniului? Aș vrea să vă întreb, din pură curiozitate, integralele etc. au vreo utilitate practică?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cinstit: dacă lucrezi in cercetare sau educație, ai treabă cu ele altfel ZERO!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

In domeniul it? Da, au utilitate in inteligenta artificiala: machine learning si deep learning.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal ca au, pentru reprezentare spatiala, transformari, cuantizari, simulare mai ales monte carlo. Valurile alea ce le vezi in videoclipuri ca si un render sunt mii de functii si integrale. Transformarea fourier de ex pentru inginerie el. Gasirea volumului si a suprafetei intr-un sistem 3 dimensional. Diverse probleme matematice, functii din stiinte economice de exemplu Bollinger bands

| hacktek a răspuns:

Matematica este limbajul Universului. Depinde cât de însetat de cunoaştere eşti tu. Dacă urmezi un profil real, vor avea utilitate.