| TudorFox a întrebat:

Sunt prin scoli pc-uri care sa fie si de gaming?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Poti juca pe ele Tetris, Solitaire si alte asemenea jocuri complexe.

| Frank51 a răspuns:

Nu. PC-urile din scoli si din alte locuri de genul nu au placa video, ci doar un procesor capabil, folosind placa video integrata. Noi avem i5 generatia 7 aproape in toate salile. Pot sa zic ca sunt multumit de ele, merg foarte ok.

| Bizon95 a răspuns:

Depinde cati bani de spart are scoala
in general NU isi permit
dar uneori, daca sunt bani destui, cu cat mai scumpe sunt calculatoarele cu atat mai mare e spaga celui care le cumpara pentru scoala, asa ca isi doreste sa fie cat mai scumpe

asta e o teapa veche, mai ales ca toate institutiile bugetare, daca nu cheltuie toti banii, atunci trebuie sa ii dea inapoi, moment in care apar kitsch-uri absolute de gen la ministerul muncii s-au cumparat laptop-uri la secretare si alti angajati de nivel mic de 6mii de euroz unul si erau unii care nu aveau altceva de facut pe ele decat sa se joace tetris

| flixbuster a răspuns (pentru Bizon95):

Si daca nu ii cheltuie nu doar ca trebuie sa ii dea inapoi dar anul urmator le scade bugetul. risipa by design.

| Bizon95 a răspuns (pentru flixbuster):

Da, chiar, asta am uitat!

| DarthNiger a răspuns:

In general nu, depinde si de scoli, fiindca nu toate scolile achizitioneaza calculatoare performante din mai multe motive, de obicei calculatoarele din scoli sunt utilizate doar pentru a lucra pe ele, nu pentru jocuri.

| sayWhaaat a răspuns:

Nu prea, de regula sunt numai jeguri

| whatisthis19 a răspuns:

Nu chiar, depinde

| xeum a răspuns:

De pilda noi in liceu avem destule de multe calculatoare de ultima generatie si care ar rupe lejer pe gaming, din pacate le folosim pe post de workstation.

| Robertgavrilă8 a răspuns:

Nu știu, dar jocurile merg destul de bine pe ele