| MarianGeorge a întrebat:

Sunt toate componentele PC-ului compatibile? Procesorul cu placa de baza vad ca sunt compatibile, din cate stiu eu. Dar restul? Nu stiu cum imi dau seama de hard disk, placa video, sursa, memorie daca sunt compatibile. Sau daca in carcasa incap toate... M-ar ajuta daca mi-ati si explica :) https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3290396/

Răspuns Câştigător
| vladutcornel a răspuns:

Par în regulă.

Dar îți recomand să incluzi și un SSD, de preferat M.2 NVME (https://www.pcgarage.ro/ssd/filtre/general-suport-nvme-da/).
Văd că au acum promoție cu SSD pe SATA, dar acela are doar 120GB și sunt în general mai încete.

La ce mă uit:
- Formatul suportat de carcasă pentru placa de bază (cât de mare e). Aici ai microATX
- Memoria trebuie să aibă aceeași versiune de DDR (DDR4), iar frecvența memoriei e bine să fie suportată de placa de bază (2400 MHz) sau mai mică.
- Slotul pentru procesor trebuie să fie același (1151 v2)
- Interfața de PCI Express a plăcii video trebuie să fie aceeași (PCI-E 3), de aceeași mărime (x16) sau mai mică. Majoritatea plăcilor video de azi sunt.
- Placa video trebuie să încapă în carcasă. În cazul tău, carcasa suportă plăci de până la 310 mm lungime, iar placa are 220 mm.
- Hard disk-ul trebuie să aibă aceeași versiune de SATA (III) sau mai mică. Majoritatea au.

Oricum, văd că ai inclus și asamblare, deci cred că dacă sunt probleme, o să te sune.