| alexandru1234567890 a întrebat:

Sunteti pro sau impotriva pirateriei de orice fel(softuri, programe, sisteme de operare, muzica, filme etc.)?
Pe de-o parte sunt oamenii saraci si pe de alta sunt cei care muncesc la ele.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Pro sint numai ratatii care se complac in situatia lor si gasesc lipsa banilor o scuza. Asa miine-poimiine ajungem sa gasim o scuza si pentru tilhari/hoti de buzunare si tot asa...

| CinevaNou a răspuns (pentru KodrutZ):

Cum ramane cu cei care dau la arhitectura si trebuie sa lucreze in autocad si alte balarii ridicol de scumpe?
Sau daca vor sa invete sa lucreze in fotoshop sau 3dsmax?

| KodrutZ a răspuns (pentru CinevaNou):

Exista versiuni demo/limitate pentru studenti. Daca vrei sa te faci sofer de taxi, furi o masina si o faci taxi? Plus de asta, exista alternative free excelente de la care vei face trecerea destul de usor sau chiar EXTREM de usor la chestiile comerciale. Links goooo... below:

1. http://fieldguide.gizmodo.com/......ee-5974500
2. http://www.adobe.com/creativecloud/buy/students.html
3. http://www.autodesk.com/education/free-software/3ds-max
4. http://www.autodesk.com/education/free-software/all

Deci? Ne mai plingem?

| CinevaNou a răspuns (pentru KodrutZ):

Unii ofera student edition doar daca au vreun acord incheiat cu facultatea respectiva sau daca le convine lor. Sau chiar tot contra cost, dar cu o mica reducere laughing
Nu stiu ce ai face cu alternative free atata timp cat vrei, sa zicem, sa te angajezi pe un post de animator 3dsmax sau maya, ce or folosi ei. Nu cred ca stau ei sa te invete cum se foloseste, ca tu stii doar blender, mai ales daca au si alti candidati care stiu 3ds.
Iar exemplul cu soferul de taxi e cam aiurea, nu iti trebuie decat permisul de conducere, nu cred ca ai nevoie de cine stie ce calificari speciale ca sa fii angajat ca taximetrist.

| KodrutZ a răspuns (pentru CinevaNou):

Vezi ca am dat si linkuri...

| CinevaNou a răspuns (pentru KodrutZ):

Le-am vazut, vezi primul paragraf...

| KodrutZ a răspuns (pentru CinevaNou):

30% sau mai mult nu e mica reducere.

| CinevaNou a răspuns (pentru KodrutZ):

Si in cazul celor ce nu ofera nimic in scopuri educationale, ci doar licente full, ce alta solutie mai e?
Am vazut multe pareri cum ca e in regula sa obtii pirat softurile astea extrem de scumpe atata timp cat le folosesti pentru dezvoltare personala si nu scoti bani de pe urma lor. Chiar ti se pare atat de inacceptabil? sigur, aici nu vorbim de windows sau office care pot fi cumparate cu un mic efort.
Iar ca fapt divers am vazut la o facultate cum aveau pe serverul de kituri numai soft pirat, nimic nu era cu licenta laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru CinevaNou):

Poate imi zici si mie cum folosesti pentru dezvoltare personala Autocadu'... legat de office, exista atitea alternative free/cloud, chiar si de la Microsoft, ca bou sa fii sa platesti pe asa ceva.
P.S. Softuri pirat am vazut si eu intr-o sectie de politie, nimic nou sub soare...winking

| CinevaNou a răspuns (pentru KodrutZ):

De autocad n-as putea sa dau un exemplu, dar 3dsmax ai putea sa vrei sa-l inveti inca din timpul liceului, sa faci diferite caractere, scene, etc. pentru jocuri si nu stiu cat de usor e sa obtii o licenta educationala in pozitia asta, deapoi daca vrei sa inveti alt soft care nu ofera decat licenta full...
Alternativele la office fiecare au dezavantajele lor, dar nu am vazut ceva care sa se comporte exact ca office, sa se miste la fel de rapid si sa lucreze si nativ cu formatele docx/doc/etc.
La politie? la asta chiar nu ma asteptam laughing dar acuma cred ca inteleg de ce pot cei din service-uri sa instaleze windows pirat si sa ceara si bani pentru asta straight face

| KodrutZ a răspuns (pentru CinevaNou):

Depinde de service. Asta iti zic tot ca inside information ca in firme mari de-alde Flanco au ramas oameni fara job si s-au ales si cu amenzi serioase pentru chestia asta.
P.S. Exemplu - in fiecare luna am de trimis un raport Excel care e practic un tabel cu linkuri numerotate frumos si un document de doua pagini pe care il modific doar in vreo doua puncte esentiale (sume, cantitati, luna/anul si numarul facturii virtuale). Tabelul cu evidenta il tin in Google Docs, de unde ii fac export in xlsx la sfirsit de luna, iar doc-ul il editez cu Libre Office. Sint multi care fac chestii mult mai triviale de atita si se dau de ceasul mortii ca ce scump e Ms Office sau "asta ne-au cerut la scoala/facultate". Adaptabilitatea e o caracteristica vitala a unui om cu capul pe umeri. La noi vad ca absolut toate generatiile sufera de "asa mi s-a zis ca trebuie' sa fac, nu se poate altfel". Am lucrat cu persoane/organizatii foarte inflexibile si de fiecare data am reusit sa imi impun punctul de vedere. Fara oase rupte sau amenintari.winking Inclusiv am migrat un mos administrator la asociatie de locatari de pe Microsoft Office pe Open Office cu niste liste destul de complexe cu o tona de formule si crosslinking. Mosul avind ~75 de ani.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu sunt de acord e munca civa dar in Romania abia traiesti, uite de exemplu as cumpara un xp numai exista pe piata

| SouLIce a răspuns:

In alte tari mai dezvoltate sa cumperi un soft nu este o problema
Romanilor nu le convine sa dea aproape un slalariu pe un soft, din aceasta cauza majoritatea pc-urilor din Romania au windows crakuit
Am citit un articol pe net prin care spune ca Microsoft a lasat aceasta "bresa" de securitate ( crakuirea) in windows special pentru cei care nu isi pot permite sa cumpere o licenta

| KodrutZ a răspuns (pentru SouLIce):

Nu mai exista din acelasi motiv pentru care nici Dacia 500 Lastun nu mai exista. Ai cumpara un XP? Foarte bine, pune atunci un Linux oarecare gratis... sau gaseste o versiune comerciala de-aia cu emulator de Windows customizat si configurat cum trebuie de la mama lui.
@SouLIce: Sa imi zici si mie unde ai citit timpeniile despre crackuire ca vreau sa rad mai mult.

| SouLIce a răspuns (pentru KodrutZ):

Asta am citit demult era vorba despre windows 7 cu lucenta si windows 7 crakuit, nu mai stiu exact unde

| KodrutZ a răspuns (pentru SouLIce):

TImpenii. Windows 7 activat cu vreo unealta de-aia dubioasa, dar instalat de pe ISO retail, e same shiet cu W7 activat direct via Microsoft. Am W7 cu licenta insa nu am instalat update-ul ala cu genuine shiet. Nu merge cu nimic mai presus sau mai prejos fata de cele nspe mii de w7-uri piratate pe care le vad prin vecini...

| AlexL28 a răspuns:

Nu sunt de acord deloc, intr-o tara civilizata asta nu ar trebui sa se intample, dar eu nu sunt de acord pentru ca programele, sistemele de operare, muzica, filmele, tehnologia in general NU e o necesitate, deci cine nu si-o permite nu o ia si gata, pot trai foarte bine si fara.