| unu811 a întrebat:

Super funda!
Am instalat pe pc si office 2003 si office 2007.
in pc am fisiere scrise unele cu office 2003, iar altele cu 2007.
atunci cand deschid orice word (fie scris cu 2007, fie cu 2003) se deschide cu word 2007.
vreau! ca atunci cand deshid orice word sa se deschida cu programul in care a fost creat.
adica atunci cand deschid un.doc sa se deschida cu 2003,
iar atunci cand deschid un. docx sa se deschida cu 2007!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este sa ramai doar cu Word 2007. Din acesta poti sa salvezi documentele si in format.doc, nu numai in. docx, cum se salveaza automat. Dupa scrierea documentului dai Save as si la Save as Type selectezi Word 97-2003.

| sonya a răspuns:

Buna,

Nu se poate face acest lucru. Se va deschide intotdeauna cu varianta cea ma noua instalata in sistem. Nu inteleg de ce ai instalate ambele variante. Este de ajuns doar una, putand sa lucrezi si in varianta 2003.

Astfel poti dezinstala pe 2003 si ramai cu 2007 pentru ca oricum el deschide si varianta veche.

Daca doresti sa salvezi documentele in 2003, poti selecta aceasta optiune cand le salvezi.

Pa.

| valentingb a răspuns:

Dai click dreapta pe un fisier.doc, si apesi pe " Open with", selectezi office word 2003 (daca nu il gasesti, cauta-l folosind functia Browse), si apesi ok. Pe urma dai click dreapta pe un fisier. docx si urmaresti pasii astia, alegi Word 2007.

| unu811 explică (pentru valentingb):

Si cand ii dau browse unde gasesc word 2003? sunt o gramada de foldere.

| valentingb a răspuns:

In mod normal il gasesti in C:/Program Files/Microsoft Office 2003. sau un folder care suna aemanator. In orice caz, asta nu este o metoda 100% functionala pentru ca este posibil ca 2007 sa inceapa sa se impuna dupa prima repornire a calculatorului. Totusi poti incerca, nu ai cum sa strici nimic.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Ai doua programe de aceeasi natura care folosesc aceeasi resurse pentru ca office are si un agent de detectie documente si aici apare conflict. Deci trebuie sa te hotaresti sa-l pastrezi pe 2007 ca sa le deschizi si pe cele din 2003

| tr3ig a răspuns:

Ramai cu 2003 e mult mai deslujit ca 2007.