| Zamolxis12 a întrebat:

Știe cineva cum pot repara o tabletă brick-uita.Am un serioux s716ktab si ultima oară se aprindea până la logo după am vrut azi să îl o pornesc azi nu mergea, am bagat-o la încărcat nimic, nici să intru în factory reset nu pot. Am încercat să o țin cel puțin 4 ore la încărcat și pe spate la baterie nu se simte încinsă, zici ca nu vrea să încarce.Nu am avut nimic probleme cu portul de încărcare.De reinstalat softul am încercat să sa il reinstalez cu Phoenix Suit printr-o combinatie de butoane de la tabletă, dar nu l-a recunoscut programul nici pc-ul.si in plus nu am adus-o de la rece la cald si am bagat-o imediat în priză ca să zic ca s-a ars ceva.A fost la temperatura camerei.Idei ceva?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine o duci la garantie. Nu te lua dupa ce zic altii de aici ca poate nu au experienta. Cum am zis, cel mai bine o duci la garantie. Bye

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa o incarci prin usb, daca nu merge cu incarcatoru, Aveam si eu o tableta de la firma aia, mai demult, si se stricase portu ala prin care se incarca, o puteam incarca doar prin usb.

| Zamolxis12 explică (pentru anonim_4396):

Si mie mi s-a stricat portul acela si am incarcat-o prin USB!

| gogu220 a răspuns:

Dacă mai este în garanţie, e ok, dar dacă nu mai este, poate ne spui în ce oraş stai şi te îndrumăm spre un service.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Un telefon/tableta cu altceva in afara de iOS odata brick-uita nu se mai poate repara decat cu garantie, unde in UE ai dreptul sa o duci in starea asta la garantie, chiar daca producatorii pretind ca nu ai avea dreptul, in UE exista o lege care iti da dreptul

orice ii faci unui iOS software se recupereaza din restore mode

daca spui ca nu mai ai garantie, adioz si n-am cuvinte, poti sa o vinzi pentru piese de schimb!

| Zamolxis12 explică (pentru CarcotasulVesel):

Pai si aia de la garantie ce ar putea sa faca, sa zicem. ca nu mai are garantie.Ea in general a avut probleme cu bateria. Daca as sti daca are ceva bateria ar fi ok.Sa fie oare secata, habar nu am.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Zamolxis12):

Garantie inseamna ca ori il repara, ori il schimba, ori iti dau banii inapoi, deci la garantie SIGUR ii fac ceva

daca ai imagine, bateria nu e devina, insa in orice caz, daca ai orice imagine si NU se inchide singur dupa aia atunci SIGUR NU E bateria, daca dupa aia se inchide ar putea fi bateria, dar ai putea rezolva usor asta, macar la nivel de diagnostic (sa fii sigur ca e bateria) bagand telefonul inchis in incarcator si apoi pornit, atunci nu se mai poate opri din cauza de baterie, asa ca ar trebui sa porneasca pana la capat

eu am unul care fara incarcator nu mai porneste, deloc (imi da imagine si apoi se stinge chiar daca bateria e la 100%) si la ala sunt SIGUR ca e bateria din cauza ca e vechi de 7 ani

| Zamolxis12 explică (pentru CarcotasulVesel):

Eu chiar aveam probleme cu bateria inainte. De la 100 % se ducea la 50%

| Zamolxis12 explică:

Nu mai am nevoie de idei. Am descoperit si singur. Am instalat driver-ul pentru procesor allwinner A13 https://www.youtube.com/watch?v=61OcwHwMCs4 dupa am folosit livesuit pentru resoftare. Deci am reusit sa ii dau unbrick. Cat de fericit suntttttt! 1 Oricum nu mai era in garantie, si daca o duceam la service plateam o groaza de bani. Ce bine ca imi merge acum. Multumesc de sfaturi. Dar se pare ca am rezolvat-o si singur.