| Evelinmariaa a întrebat:

Știe cineva daca un Apple watch poate funcționa la un Samsung?

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Apple Watch este compatibil cu Android?
Răspunsul scurt la întrebarea: Nu, Apple Watch nu poate fi utilizat cu smartphone-urile Android.

Explicația: dacă vă uitați la fișa tehnică a Apple Watch (de exemplu, seria 3 sau seria 4 ), puteți vedea că ceasul inteligent de la Apple acceptă Bluetooth. De fapt, ar trebui să fie posibil să vă conectați propriul smartphone Android la Apple Watch. În cele din urmă, proprietarii de iPhone folosesc și Bluetooth pentru a asocia telefonul mobil cu ceasul.

Există însă două obstacole care împiedică acest lucru: Apple Watch este configurat folosind o aplicație suplimentară instalată pe toate dispozitivele iPhone. Desigur, această aplicație nu este disponibilă pentru Android. Deci, nu puteți configura ceasul corect. Chiar dacă ați putea configura ceasul inteligent, ar exista încă o a doua problemă. Conexiunea Bluetooth este configurată de Apple în așa fel încât Apple Watch să poată fi asociat doar cu iPhone-uri. Deci, nu puteți sincroniza Apple Watch cu Android.

Visul Apple Watch ar putea arăta astfel:

Porniți galeria foto
(12 imagini)
Apple Watch pentru a visa: Acest design de ceas inteligent ne face să ne topim
Conectați Apple Watch la Android: cum funcționează oricum (sever limitat)
Notă: Această metodă nu funcționează cu versiunea „Numai Wi-Fi" a Apple Watch.
Oricine și-a propus să își folosească Apple Watch cu smartphone-urile Android poate face un ocol complicat. Atunci ceasul funcționează foarte limitat cu telefonul mobil și folosește doar modemul încorporat.

Aveți nevoie de următoarele lucruri:

un iPhone
o versiune Apple Watch Cellular (3G / LTE)
o cartelă SIM
un smartphone Android
iMore a descoperit că puteți utiliza un truc pentru a aduce diferite dispozitive împreună dacă aveți un Apple Watch cu un modem 3G sau LTE.

Asa functioneaza:

Configurează Apple Watch cu un iPhone. Informațiile despre cartela SIM sunt salvate în eSIM- ul ceasului.
Apoi setați iPhone-ul și ceasul în modul avion / modul avion, astfel încât ceasul să nu se poată reconecta cu iPhone.
Scoateți cartela SIM din iPhone, introduceți-o în smartphone-ul Android și porniți-o.
Activați conexiunea LTE a Apple Watch prin dezactivarea modului avion.
Dacă ceasul inteligent nu afișează o conexiune celulară, acesta activează și dezactivează din nou modul de zbor.
Această metodă poate fi utilizată pentru a trimite iMessages și chiar pentru a primi apeluri primite pe telefonul Android cu Apple Watch. Siri și aplicațiile de ceasuri independente funcționează, de asemenea. Cu toate acestea, ceasul nu folosește conexiunea smartphone, ci propriul modem LTE. Deci, nu vă puteți aștepta la o durată lungă de viață a bateriei, deoarece ceasul trebuie să „facă totul" singur. Nici aplicațiile care necesită o conexiune la un iPhone nu vor funcționa. În plus, datele de fitness și alte informații nu pot fi sincronizate.

Deci, puteți utiliza în continuare un Apple Watch cu Android, dar ceasul nu mai este cu adevărat inteligent.

Apple Watch: alternative pentru Android
Dacă doriți să utilizați la maximum un ceas inteligent, ar trebui să aruncați o privire la câteva alternative Android la Apple Watch. Există trackere de fitness și ceasuri inteligente de la mulți producători care oferă, de asemenea, multe funcții Apple Watch pe sistemul de operare Google. Exemple sunt:

Samsung Galaxy Watch
Samsung Gear S3 (Classic / Frontier)
Huawei Watch GT
Skagen Falster 2
Smartwatch: ce purtabil poți purta?

© GIGA
Întrebarea 1 din 1

Ce purtabil poți purta?
În lumea tehnologiei moderne sunteți răsfățați pentru alegere - chiar și atunci când vine vorba de ceasuri. Ce ai la încheietura mâinii în fiecare zi? Un ceas obișnuit? Sau este un „purtabil" funcțional?

15311 participanți
Tracker de fitness (Garmin, Fitbit, Polar etc.)
Apple Watch (watchOS)
Wear OS-Watch (Android Wear)
Ceas Tizen (Samsung)
Un ceas obișnuit (analog).
Un ceas obișnuit (digital).
Nu port ceas.
În trecut purtai ceasuri simple, astăzi poți alege între multe „articole purtabile". Ce porți la încheietura mâinii și de ce? Participă la sondajul nostru și scrie-ne părerea ta în comentarii!

ti-a placut acest articol? Spuneți-ne în comentarii sau trimiteți articolul. Așteptăm cu nerăbdare părerea dvs. și, bineînțeles, sunteți binevenit să ne urmați pe Facebook sau Twitter.

Robert Kägler
Robert Kägler, expert GIGA.
Este util articolul?

cometariu
COMENTARII LA ACEST ARTICOL

https://www.giga.de/......n-gibt-es/

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu.