| ShadowLoleris a întrebat:

Știți o companie din USA care fac laptopuri? Sa fie cunoscuta.

Răspuns Câştigător
| NellieLovett a răspuns:

Dell e o companie multinationala, dar are sediul in Texas.

9 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Apple, dar doar compania e in USA. Ele sunt facute in uzinele Foxconn, cu angajati ce se sinucid pe banda rulanta din cauza salariilor mizerabile.

| maxim60 a răspuns:

Apple

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Amazon, Asus, Intel.

| JackR a răspuns (pentru VALCUANDREI1994):

Amazon nu fabrica nimic (in afara de filme si seriale), doar vinde.
Asus este o companie taiwaneza.
Intel fabrica numai componente pentru laptop, dar nu am auzit de laptop-uri 100% Intel.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Apple.

| JackR a răspuns:

Surprinzator, Lenovo, desi este o companie chineza, fabrica laptop-uri in North Carolina. Explicatia este simpla, Lenovo a cumparat fabrica din Whitsett, odata cu achizitia diviziei de laptop-uri de la IBM. Si este mai rentabil sa produca acolo pentru piata americana. Dar productia este 100% orientata catre SUA si CAnada, nu se exporta nimic in Europa, deci este practic imposibil sa gasesti un laptop "made in U.S.A." in magazinele de pe partea asta a Atlanticului. Singura sansa este sa ai pe cineva care sa-l cumpere acolo si sa ti-l trimita.

Altfel, toate companiile americane (HP, Dell, Vizio, Falcon etc.) fac doar designul in SUA, fabricarea se face outsourcing, in Asia de Sud-Est sau China.

| ShadowLoleris explică (pentru JackR):

Am rude acolo. Ce noroc!

| ShadowLoleris explică (pentru MihaiNicu23):

Mihai23Nicu23, Apple nu e un laptop pe care sa te poti juca jocuri!

| ShadowLoleris explică:

Baieti, am gasit! Dell este o companie creata in USA. Daca ar fi posibil, mi-as da mie fundita! Dar multumesc pentru raspunsuri.
P.S: JackR, vreau ca firma sa fie creata in USA, sau Canada, nu in alta tara. Tot daca fabrica in USA.