| RedNightmare a întrebat:

Toate coolerele de la blocul de alimentare au aceleași dimensiuni? La coolerul meu s-au rupt niște petale și acum vreau sa cumpăr altul de pe joom însă mă tem că dimensiunile vor fi diferite și că noul cooler nu se va potrivi în locul celui vechi, ar trebui să mă tem în continuare sau toate au aceleași dimensiuni și ar trebui să cumpăr un cooler nou fără să mă mai tem?

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca te referi la coolerul de pe procesor, ai nevoie de un cooler pe acelasi soket, difera dimensiunile de la soket la altul.

Bula
| Bula a răspuns:

Ventilatorul din blocul de alimentare (sursa) folosite in carcase mini-midi tower din calculatoare compatibile IBM PC ATx, au - de regula - acelasi dimensiuni fizice si sunt interschimbabile intre ele.
Daca ai o unitate montata din elemente upgrade-abile (inclusiv placa de baza), atunci problema se rezolva simplu de un electronist, chiar incepator:
1. Demontezi sursa de curent si ventilatorul din sursa, taind cele doua fire (rosu si negru in apropierea ventilatorului
2. Mergi la un service de calculatoare si le rogi sa-ti dea o sursa defecta happy
3. Demontezi identic ventilatorul din sursa defecta, lipesti prin cositorire capetele firelor de cuoare identica (rosu cu rosu, negru cu negru) si izolezi lipiturile cu banda izolatoare sau cu scotch.
4. Montezi "noul" ventilator in locul celui vechi, avand grija sa aiba paletele curbate in sens identic cu cel vechi (ventilatorul sa sufle spre exterior).
5. Montezi sursa la loc, verificand si daca sufla in exterior ventilatorul.

Operatiunea si ventilatorul nu te costa nimic, ai nevoie doar de scule si de putina indemanare si pricepere. happy

| RedNightmare explică (pentru Bula):

Da dar eu vreau să cumpăr un cooler mai mare dacat cel pe care il am acum, chestia e ca nu mi-am desfacut blocul de alimentare inca si nu stiu daca aloco pot fi montate si coolere mai mari decat cel ce a fost plasat de la fabrica

| Bula a răspuns (pentru RedNightmare):

Nu poti monta ventilator mai mare. Orificiile pentru aer si gaurile pentru prindere nu se schimba, nu poti monta mai ventilator mai mare.
Trebuie sa folosesti EXACT de marimea care este acum.