| KuolemaTekeeTaiteilijan a întrebat:

Tocmai am descoperit ca placa video integrata (Intel HD Graphics) ruleaza jocurile mult mai bine decat placa video dedicata (NVIDIA GeForce 8400gs). Asa ca, de acum in colo, m-am hotarat sa folosesc Intel HD Graphics. Din cate stiu eu, placa video integrata foloseste din memoria RAM, si nu am reusit sa aflu cum sa aloc mai multa memorie. Am 8GB RAM, deci la capitolul asta stau bine. Am incercat sa intru in BIOS si sa setez de acolo cati RAM sa foloseasca dar nu apare nicaieri optiunea asta. Ce pot sa fac?

5 răspunsuri:
| Gabi11 a răspuns:

Mai cauta in BIOS ca acolo e sigur pentru ca si eu cand mi-am luat PC am folosit placa video integrata si o maream din Bios.Sa sti ca nu conteaza foarte mult de cat este ci mai mult conteaza procesorul pentru ca HD Graphics este integrata in procesor

| KuolemaTekeeTaiteilijan explică (pentru Gabi11):

Pai oricum, se vede diferenta. Daca tot am 8GB, atunci de ce nu? Am un Intel Celeron G530, dar sunt multumita de el.

| Gabi11 a răspuns (pentru KuolemaTekeeTaiteilijan):

Pai si eu am Intel G540 si eu sumt multumit de el dar nu se comapara cu un I3, I5 sua I7.Mie imi mergeau jocurile destul de bine pe placa integrata dar pe Low dar de cand am luat GT640 e cu totul alta poveste.Eu te sfatuies ca daca vrei sa te joci jocuri noi iti trebuie o placa video dedicata pe 128bit

| KuolemaTekeeTaiteilijan explică (pentru Gabi11):

O sa imi iau alta placa video, categoric, dar asta numai in decembrie, ca nu vreau sa imi pierd garantia la PC.
Apropo, daca iau placa asta video http://www.game-debate.com/....../hardware/ o suporta sau o sa faca bottleneck?

| Gabi11 a răspuns (pentru KuolemaTekeeTaiteilijan):

Normal ca o suporta