| Vaidavlad25 a întrebat:

Tocmai mi.am luat un card de menorie pentru. telefon si nu stii cum descarc un joc de pe Magazin Play direct pe cardul de memorie

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intrii la memorie si dai schimbare la locatia preferata pe card. Apoi downloadezi fara probleme. Se va downloada acolo. Tot pe card poti muta anumite aplicatii instalate de tine si eliberezi memoria interna a telefonului. https://playtech.ro/......-ulterior/

| Adrian1228 a răspuns (pentru Salontanul):

Ceea ce ai dat in link nu cred ca este recomandabil. La telefoanele noi Samsung, de exemplu, nu se mai poate seta direct din setari locatia preferata de stocare, trebuie sa muti intotdeauna aplicatiile. Ceea ce este prezentat in link este mutarea stocarii Android pe un card de memorie..Se poate buli telefonul daca cardul de memorie este scos ori deteriorat.

| Salontanul a răspuns (pentru Adrian1228):

Nu vorbi prostii daca nu te pricepi. Alegerea tipului de stocare se face si la telefoanele noi. Eu am un telefon din 2016 (an lansare) si merge. Uite si explicatii la Android 7.1 (pentru ca softul da optiunea nu telefonul): https://support.google.com/nexus/answer/2840863?hl=ro
Cat despre stricarea telefonului cand scoti cardul microSD, aia-i alta aiureala. Preventiv cardul microSD se scoate cu telefonul stins. De aceea la unele telefoane cardul se poate scoate numai dupa scoaterea bateriei. Asa ca n-are nici o legatura mutarea stocarii cu faptul ca se deterioreaza cardul. Cardul de aia este facut ca sa stochezi pe el. Nu sa-l tii de forma!

| Adrian1228 a răspuns (pentru Salontanul):

Ma refer la altceva. Am citit pe site ca ar putea muta softul in sine pe cardul de memorie, bineînțeles daca are unul cu memorie destul de mare nu 2-3 gb. La asta ma refer ca ar putea buli telefonul daca ar fi scos cardul sd dupa ce a fost mutat softul Android pe card

| Salontanul a răspuns (pentru Adrian1228):

N-am auzit de asa ceva! Noi vorbeam de aplicatiile pe care le-a instalat el ulterior. Oricum, fara sa rootezi telefonul nu poti muta alte aplicatii pe card si nu-i dau nimanui asemenea sfaturi. Rootarea este o operatiune mai complicata care poate strica telefonul.

| anonim000x a răspuns:

Nu poti, trebuie sa il descarci in memorie si dupa sa il muti