| lya18 a întrebat:

Tot timpul cand imi deschid calculatorul imi merge foarte incet si se incarca greu si netul, chiar nu stiu din ce cauza. Virusi nu am, defragmentare, scanare am facut, folosesc o aplicatie Glary Utilities pentru curatare registru ş. a, totusi degeaba.Problema asta o am cam de o luna.
Ca si browser folosesc Google Chrome care apropo tot timpul mi-a mers destul de bine. iar acum nu stiu sad. Solutii?

Răspuns Câştigător
| Robertttttttt a răspuns:

Vezi cati Mb, Gb de ram ai ram= memoria ram dispozitiv cu care se stocheaza informatiile cu cat ai mai multi MB, Gb de ram cu atat pc ul iti merge mai bine eu am 4 Gb de ram merge struna cred ca in cazul tau ai vreo 512 sau 722 trebuie sa ti imbunatatesti memoria ram! succes

7 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Lya spune-ne si despre configuratia compului tau, adica ceva de genul: Intel, amd etc cu procesor quadro 5Ghz, ram 10Gb.Video 5Gb (cine nu ar dori asa ceva! glumesc desigur). Clik dreapta pe icoana MyComputer Intra la propietati si acolo iti spune sumar asa ceva, astea sunt cele mai importante caracteristici ce iti dau o idee despre ce poti sa obtii de la el, si astfel poti capata un mic ajutor aici.Asteptam.O seara buna.

| lya18 explică (pentru traveler):

Buna, uite : Sistem de operare : Windows XP (sp3)
Procesor : AMD Sempron, 1600 MHz (8 x 200) 2600+
Placa de baza : BIOSTAR Group, NF61S-M7
Versiune 1.0

| lya18 explică (pentru lya18):

Aa si : 448 Mb of Ram

| eXtreme21 a răspuns:

Mergi la Start/Run si scrii acolo "msconfig" (fara ghilimele) si mergi in tab-ul startul di debifezi toate programele de care nu ai nevoie la pornirea pc-ului.
Incearca sa scapi de toate programele nefolositoare din pc.Mergi la Start/Control Panel/Add or remove programs si dezinstalezi toate programele nefolositoare.Incearca sa scapi de jocurile care necesita mult resurse, dar cel mai bine pentru o functionare buna ai nevoie de o reinstalare a windows-ului.
Sper ca am putut sa te ajut.

| bogdan1011 a răspuns:

Hmm ce sa zic, vezi cate programe pornesc o data cu windowsul, incearca sa le reduci cat mai mult, daca nu aceasta este problema atunci este ceva de la hardware

| Stefanu a răspuns:

1.Sterge-ti programele pe care nu le folosesti pentru ca ar putea sa-ti incetineasca calculatorul.
2.Reinstaleaza Windows-ul(pe care suporta 100% calculatorul)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca ai Ram-ul mic la calculator de asta se misca greu.