| EmilTraian95 a întrebat:

TPU am o mare nedumerire, ce diferenta exista intre procesoarele Intel pentium dual core, Intel core (i3 i5 i7 ) Intel celeron (dual /quand core) si AMD (dual/ quand core )

3 răspunsuri:
| SorinTudor a răspuns:

Pai tehnologie...si inca mai sunt i3.i5,i7 (Sandy bridge, ivy bridge si ultimul hasweel). Intr-e Sandy, Ivy si hasweel de la i3 pana la i7 nu e nici o diferenta performanta doar arhitectura face diferenta... poate ultimul hasweel sa fie ceva mai puternic decat ivy respectiv sandy dar in general sunt facute cam in acelasi scop (office) Desigur mai este i7 extended dar ala e un procesor pentru gaming zic ei desi eu sunt adeptul AMD-gaming sunt mult peste Intel la gaming chiar si cu i7 extended a lor care-l folosesc astia de la Dell pentru Alienware da nu merita banii decat daca esti obsedat de jocuri sa dai ~2000 de euro pe un pc de jocuri. Anyway, diferenta dintr-e celeron, pentium si core este ca sunt procesoare de generatii diferite cu o frecventa mai mare (Ghz) iar diferenta dintre Single, dual si Quad o fac nucleele procesorului 1 nucleu, 2 nuclee, 4 nuclee. happy cele mai bune sunt cele cu 4 pentru ca sunt mai rapide ca celelalte iar daca ai un procesor de 2.4 cand il soliciti intra in actiune nucleele si puterea lui urca in functie de cate nuclee are procesoru (la dual ajunge pana la 4.8)

| njohn a răspuns:

Sunt mai performante

| Neamtu_Lucas_1975 a răspuns:

Cel mai bun e i7, apoi acel AMD, i5, i3 si pe urma Intel pentinum cu tehnologie Hasweel care este cel mai bun la raportul pret-tehnologie.