| XxXsTyLLeXxX a întrebat:

TPU, am observat ca in fiecare folder din laptop sa mai creat un folder cu acelasi nume, si daca dau click pe el mi se deschide my computer in libraries, de ce, e vreo problema, se poate rezolva?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Se pare ca, ai calculatorul virusat.
Sunt cunoscute mai multe atacuri care dubleaza numele fisierelor / folderelor, apoi pe cele originale le ascund sau le sterg, iar pe copii le fac ".exe". Cand dai click pe ele, atunci lansezi virusul.
Ca urmare, este recomandabil sa-ti scanezi "profund" intregul calculator, cu un antivirus puternic, precum si toate stick-urile USB, discuri etc care au umblat in calculator!
Si cu re-instalarea SOp poti scapa de problema, dar se va re-virusa repede daca nu faci desinfectare generala si serioasa!
Iti recomand AVG Antivirus Free edition.