| Niknike a întrebat:

TPU am si eu o intrebare, am un pc si recent am descarcat doua aplicatii care monitorizeaza temperatura procesorului. Acele aplicatii sunt hwmonitor si core temp iar aceste aplicatii imi spun ca procesorul meu are o temperatura intre 60 si 80 de grade ceea ce imi pare greu de crezut deoarece imi duce jocurile fara strop de lag si am pus mana pe radiator si nu pare fierbinte deloc. Imi puteti da o parere despre asta? Specific ca procesorul este un Intel core i7 3770,

6 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Salut!
Temperaturile normale sunt :
- 28" cu nicio aplicatie deschisa
- 60" cu cateva aplicatii deschise, utilizare procesor de ~50%
- 75" in jocuri cu utilizare 100%

Majoritatea incalzirilor sunt procate de praf sau de un cooler slab.

| Niknike explică (pentru PainTech):

Si cum as putea curata coolerul de praf

| NLS a răspuns:

In functie de ce placa de baza ai, acele aplicatii folosesc senzorii integrati in placa de baza pentru determinarea cat mai exacta a temperaturii.
Pentru unele modele mai vechi, redau doar temperatura inregistrata in BIOS.
Ce verifici tu cu mana e "apa de ploaie", la exterior pe lamelele de aluminiu e mult mai racoare.
La mine arata 55-58 in timp ce randez o scena in Blender sau manuiesc un ansamblu de 600 piese in SolidWorks. Folosesc aceleasi programe de monitorizare.
Dar am DH-14, poate asta e diferenta. laughing

Seteaza-ti in BIOS sa piuie la 80 de grade, sau daca exista, 85.

Si schimba (sau du-l undeva sa ii schimbe) pasta, curata-l de praf daca e cazul.
Pune Arctic MX-2, sau MX-4, sunt relativ ieftine si f bune.
Curatat + pasta noua, mai castigi vreo 5-6 grade in minus.

| NLS a răspuns (pentru PainTech):

Esti pe aproape cu cifrele.
27-28 am atins eu pe 2600K cu Noctua DH-14, la inceputuri. Pasta Arctic MX-2; era si este una dintre cele mai bune, mai ales la raportul calitate/pret.
Daca el nu are Noctua, sau nu are deloc cooler aftermarket, va avea cam 31-33 cu procesorul acela.
Cu peste o duzina de programe deschise, inclusiv sesiune Skype si un clip 2K ruland pe YouTube, cam 51-54 grade.

In jocuri nu m-as pronunta foarte exact, dar la ce am jucat eu, nu depasea nicidecum acele 55 grade (ETS2, Grim Dawn, Cossacks 3, Cities Skylines). Nu sunt cine stie ce jocuri, dar procesor mananca destul fiecare, fie din cauza optimizarii proaste(ETS), fie datorita numarului mare de elemente/unitati pe harta (Skylines, Cossacks)

La un test de stabilitate cu IBT si FFT-z (doar de amorul artei, nu facusem OC) am atins 66 grade maxim.

| PainTech a răspuns (pentru Niknike):

Aer comprimat.

| PainTech a răspuns (pentru NLS):

Posibil, cifrele le am dintr-o carte de compTIA A+, ( greseala mea, nu erau "normale" ci erau "maximele acceptate pentru generatia respectiva" ). Experienta mea practica e destul de limitata...