| Ionut659 a întrebat:

TPU am un laptop compaq ca61 și aș vrea să îi schimb procesorul și gb ram în i5 și 8 gb ram, este bun pentru gaming ex minecraft și cs go? Și placă video NVIDIA.

Cât m-ar costa? Ce îmi recomandați?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu poti, din mai multe motive:
1. Laptop de acest tip ("compaq ca61") nu a existat vreodata. A existat doar modelul "Compaq Presario CQ61" - cel mai apropiat ca denumire cu modelul indicat de tine.
2. Modelul "Compaq Presario CQ61" a folosit procesoare AMD Sempron, nicidecum procesoare Intel (cele doua fiind incompatibile de inlocuit, ca si socket si placa de baza)
3. Memoria maxima suportata de laptop-ul "Compaq Presario CQ61" a fost de 2Gb, DDR2
4. Firma Compaq nu mai exista (a fost asimilat de firma HP)
5. Chiar daca s-ar fi inca in fabricatie, schimbarea placii de baza /procesorului /memoriilor /placii video de generatii diferite este imposibila si la calculatoare personale, iar la laptop-uri si mai putin (fiecare model de laptop avand placa de baza diferita, incompatibile si fizic.

Asa ca, iti ramane sa folosesti laptop-ul in configuratie fizica existenta.
Poti insa sa-l folosesti cu un sistem Linux Mint sau Ubuntu, cu care "fuge" bine si aceasta configuratie.

| mihai69 a răspuns:

Îți recomand un sistem "refurbished"; motivele le-a enumerat deja cineva.
Cu vreo 1500 lei îți iei un i5 foarte decent.

| Ionut659 explică (pentru mihai69):

Și ce jocuri vor merge pe el?

| mihai69 a răspuns (pentru Ionut659):

De unde să știu eu? nu mă omor după jocuri; la mine dacă merge backgamon și solitaire, e bun.
Dar cred că pot rula jocuri precum GTA, CSgo etc.

| Raul_Raul_1996_k2Yl a răspuns:

Ia-ti un 750i si gata, si poti la medium majoritatea jocurilor.