| Ionut659 a întrebat:

TPU am un laptop compaq cq 61 și recunosc că este vechi dar dintr-o dată are o problemă cu windowsul 7 home premium si nu mai pornește. Și tatăl meu are un laptop nou (4000 lei HP) și mai bun tot cu windows 7 dat și el nu mai merge. E ceva de la windows? Ce să fac?

2 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

S-ar putea sa fie probleme diferite. La cel vechi ar merge o reinstalare de windows si daca e hard disk-ul vechi, ar trebui inlocuit cu un SSD, iar la cel nou, windows-ul fiind vechi, probabil ca nu se gasesc drivere pentru w7 si componentele noi, deci ar merge un windows 10.

| AlexMh a răspuns:

In primul rand nu stiu ce intelegi prin "nu mai porneste". Nu se mai aprinde laptopul sau nu mai intra in windows? Iti apare ceva pe ecran? Pentru ambele cazuri, cauzele sunt multiple. Poate sa fie o problema de diagnostic de 5 minute sau 5 zile. Se aprinde ceva, scoate vreun sunet, se incinge, merge ventilatorul? Avem nevoie de niste detalii ca sa ne putem forma o parere. Versiunea de windows nu are nici o problema, poti pune si Windows 95 pe oricare dintre ele si iti va rula, sau linux, ce vrei tu, tine doar de preferinte.