| UserDeTpu a întrebat:

TPU! Daca am un laptop cu 8GB RAM ii mai pot inca 8GB? Sa fac 16 GB de RAM?

Răspuns Câştigător
| CristianCRS a răspuns:

Poti daca mai ai un slot liber, sau sa ii pui o placuta de 16 GB, dar in ambele cazuri trebuie sa te asiguri ca placa de baza suporta 16 GB. Lucru pe care trebuie sa il aflii singur pentru ca nu ai specificat modelul laptopului.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Instaleaza CPU-Z si verifica singur.

| aXy99 a răspuns:

Pe unele poti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca plaza de baza suport 16G poti sa ii pui

Răspuns utilizator avertizat
| Superior a răspuns:

Ce laptop ai? Poti vedea asta din specificatiile lui. Apoi trebuie sa tii cont ca RAM-ul sa fie la fel ca cel care il ai tu. (sa fie DDR3 sau DDR3 ca al tau,frecventa asemanatoare, etc). Daca nu mai stii, desfa-l in spate putin. Uite la tipul asta cum face si vezi daca e ceva asemanator acolo, sau da-mi o poza sa dau eu verdictul daca nu-ti dai seama. Daca acolo e doar un slot sau ambele sunt ocupate, va trebui sa renunti la vechea memorie si sa pui una de 16.

| Rommeo a răspuns:

Spune ce procesor ai ca sa-ti pot spune daca suporta sau nu.

| Superior a răspuns:

Sau putin mai simplu, instaleaza CPU-Z, intra la SPD, vezi acolo "Memory Slot Selection"? Sub scrie Slot #1, apesi si muti pe Slot #2, Slot #3, depinde cate ai. Daca exista un slot unde nu scrie nici o informatie, inseamna ca ai spatiu de inca o memorie. Daca toate sunt ocupate, nu poti decat sa renunti la cele vechi.