| ardei795 a întrebat:

TPU, eu chiar nu inteleg. Se fac mini-laptop-uri foarte ieftine cu celeron si atom. Cele mai proaste. Si se fac si mini-laptop-uri foarte scumpe cu i7 si core m. Dar de ce nu se fac si mini-laptop-uri nici scumpe, nici ieftine cu pentium si i3?
Am vazut un singur model, un Dell cu pentium N3710 la 1700 de lei. Atat.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil costurile de productie pentru adaptarea procesoarelor sunt foarte mari in comparatie cu cerinta pe piata a unor laptopuri mici si performante.

Sa fim seriosi cine si ar lua un laptop cu diagnala de 11' ca sa faca ceva seriosi pe el (prelucrari grafice, jocuri samd)?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar trebui sa pui aceasta intrebare producatorilor de laptop-uri, aceasta este politica lor comerciala. Ca o ipoteza se poate ca cele mici si cu caracteristici medii nu se vand, clientii poate prefera o tableta.

| peperonies a răspuns:

Unde exista cerere mereu va exista si oferta. Daca nu exista inseamna ca nu exista cerere.

| ardei795 explică (pentru suntserios):

Cam asta e adevarul... industria nu e inca optimizata pentru putinele persoane mereu in miscare.