| anonim_4396 a întrebat:

TPU îmi puteți face un setup de gaming la 100.000 lei?
Ex:pc,monitor, căști, tastatura etc.
Să nu treacă de 150.000 lei.
Ce jocuri ar merge pe el? Eu cred că toate.

Răspuns Câştigător
22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a merge toate jocurile pe el, ai nevoie de o statie grafica cu 2-4 bucati procesoare Intel Core i9-9980HK, 64-128Gb memorie RAM, SSD de cel putin 2Tb.
Ca monitor, poti folosi chiar si un televizor 8K cu 3D.
Tastatura, mouse, consola de joc le alegi dupa preferinta.

Daca alegi bine furnizorul, iti mai pot ramane si cateva sute de lei pentru guma de mestecat, cola, hamburgeri, pizza etc.

Nu uita sa comanzi si cateva cutii de calmante pentru parintii tai! big grin

| Simpatic a răspuns:

Mai copil frustrat dar de cand ne pui tu pe cei de pe TPU sa iti facem tie configuratii de 1 miliard de lei vechi? cand tu ai 13 ani si nu ai produs 1 leu in viata ta, vorbesti de avioane cand tu nici bani de parizer nu ai!
Eu am o situatie buna si toate PC-urile mele nu au depasit 12.000 euro pana in prezent, tu cred ca visezi!
V-a innebunit statul in casa va cred.

| Ionut659 a răspuns (pentru Simpatic):

Bro eu am cerut ceva și în plus pe platforma aceasta trebuie să ne respectăm și să ne ajutăm ci nu să ne înjură. Nu cred că ai tu 20 de ani dar dacă ai eu îți zic că ai o minte îngustă. Cu siguranță un om matur m-ar ignora.

| Simpatic a răspuns:

Si inca o gandire de copil mic, cine isi face un sistem de peste 100.000 de lei nu il face pentru jocuri il face pentru chestii mult mai importante, pentru a face bani pentru a decripta key de securitate, arhitectura si programare la nivel inalt sau cine stie ce proiecte avansate poti face cu un hiper-calculator.
Ca sa bagi peste 30.000 de euro intr-un PC si sa-l folosesti pentru jocuri video e ca si cum ti-ai lua o masina de 1500 de cai putere doar ca sa faci liniute la semafor cu ceilalti...
Deci esti mic mai ai multe de invatat!

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Nu-l mai certa atât că-i copil, mai bine ceartă-i pe ăia care stau în apartamente comuniste și își cumpăra a5-uri diesel din 2009 cu 10000 de euro pentru oraș și au 2500 de lei pe lună.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este, dar copii de azi sunt hotii si criminalii de maine... unii dintre ei!
ei nu apreciaza ce eforturi fac pentru unii copii parintii sa le puna o paine pe masa, iar alti copii prosti care au parinti cu bani fac bullying si isi bat joc de cei mai saraci! crede-ma stiu cum sta treaba, am locuit langa o scoala gimnaziala si ii vedeam sau auzeam ce vorbesc si cum se comporta.
asa ca NO MERCY pentru acesti ghiauri neobrazati

| Ionut659 a răspuns (pentru Simpatic):

Am zis la mișto, m-am întrebat dacă există vreun pc așa de scump

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca urasc ceva in viata sunt proxenetii si tarfele lor, copii prosti cu bani de la parinti si masinile DIESEL, deci stiu cum e si mereu ii blamez pe cei care au ales diesel doar ca au auzit ei undeva ca consuma mai putinwinking dar nu au auzit bine si pana la capat DIESELUL consuma mai putin cand faci distante mari cu el nu cand tu faci 2 km pe zi... tarane ca ne imbolnavesti pe toti, meltene!
Blocurile comuniste nu-s problema, problema e ca multi cioflingari de astia stau cu chirie si n-au un leu in buzunar dar fac rate ca sa-si cumpere HAUDI mancati-as vechi si nu cumpara un logan nou, atata de departe merge incultura.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Ce-ai mă cu proxeneții, e și ei oameni. ))

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei pc de 30.000 euro? te duci la NASA sa te joci?

| Ionut659 a răspuns (pentru suntserios):

: ))) parcă va că îmi duce cs go în 1000 fps. Dacă aș fi angajat acolo pe viitor aș încerca

| johnnny123 a răspuns:

Ma intreb daca stii ce inseamna 150.000 de lei...

| Ionut659 a răspuns (pentru johnnny123):

Păi cam salariul unui om cam toată viața lui. Cam așa dar variază de la om la om.

| Simpatic a răspuns (pentru Ionut659):

Ma faci sa rad, salariul unui om pe toata viata poate fi infinit mai mare decat crezi tu ca este!
Ca sa iti faci o parere prin exemplificare, eu am dat pe o masina suma pe care o insiri tu aici si sunt unii cu MULT mai ridicati care dau si 400.000 de euro pe o masina, si isi cumpara nebunii cate 7 sa aiba in fiecare zi cateuna... vorbim de milionarii in euro gen Ana Maria Prodan cat si altii, nu e ea un etalon dar e bogata.
Deci unii sunt saraci si altii bogati asa e lumea.
Pe un PC in schimb sa bagi 150.000 de lei este enorm si nu vad de ce cineva ar face asta in afara de al prezenta pe la concursuri ceva si/sau sa faca bani cu el, altfel nu vad scopul.
Jocurile video actuale nu au nevoie de un PC mai scump de 10.000 de lei poate nici atat!
Daca alegi cu capul componente cu 10.000 de lei ai un PC tare!

| Ionut659 a răspuns (pentru Panamax):

Da, dar vreau să îmi fac up la ps5 pe viitor, l-am cumpărat de pe eMAG până la urmă

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://www.youtube.com/watch?v=W7qRjZ7pYdI Eu l-aș acoperii cu piele de rechin, moooonyeeee matherfackerrrs!

| Ionut659 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok : ) oricum se ucid pe anul milioane de rechinii și ei ucid doar 2 oameni pe an.

| anonim_4396 explică (pentru Ionut659):

Eu zic totuși să tai din buget câteva mii de lei și să le dai la o meditație de română.winking

| Eugen80 a răspuns:

Parerea mea este ca nu ai ce sa faci cu el. O configuratie mai scumpa de 5.500-6.000 lei este complet inutila, nu este folosita la capacitatea adevarata, pierzi bani la el o gramada si peste 5 ani nu mai valoreaza nici jumate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Eugen80):

Depinde. Un Sound BlasterX G6 si un Creative SXFI Theater, impreuna, te costa cam 1800 RON. O tastatura mecanica fara super-pretentii cu un mouse mid-range bun si un pad generos, vreo 700 RON. 2500, scurt. Si astea sunt in principiu de pastrat si mai mult de 5 ani, in functie de caz si cum te porti cu ele. Legat de ce faci cu el... depinde, din nou. Nu conteaza cit valoreaza peste 5 ani, ci cit PRODUCI cu el in perioada respectiva si CE INVETI. Ca doar te joci fara sa faci nimic concret... pai asa mai bine iei o consola si stii ca ai facut o treaba.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Adică un miliard de lei vechi? Nici nu știi despre ce sumă vorbești...