| Ionut659 a întrebat:

TPU mi-aș lua un pc cu I5-2310, 8 gb ram și Raizen 560 dar nu știu ce monitor merge pe el. Pe un pc merg toate monitoarele?
Mai am câteva întrebări:
1. Ce jocuri mi-ar putea duce pe pc?
2. Îmi puteți recomanda un monitor bun? Pentru pc.
3.Se merită pc ul?
4.Ar merge să îmi încep un canal de YouTube pe acest pc?
5.Ce ubgrade ar trebui să îi mai fac pentru al după jocuri puțin mai performante?
6.Ai voie să îți cumperi sau să ieși din casă pentru a-ți lua lucruri? Ex:pc.

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

1. Titluri de prin 2015. Poate ai ceva noroc la mai noi dar cu rezolutie mai mica + setari pe minim.
2. Depinde de cat esti dispus sa dai pe el.
3. Depinde de cat costa, de unde il iei cati bani esti dispus sa dai pe un PC.
4. Da.
5. Depinde ce jocuri.
6. Dai comanda online si ti-l aduce curierul, altfel nu poti sa te duci tu sa-l iei pentru ca nu este o urgenta, dar curierul ti-l aduce pentru ca ala e job-ul lui.

| AlexMh a răspuns:

1 la mana nu exista "Raizen" 560, exista doar Ryzen, iar acela este procesorul. Poate vrei RX 560. De obicei merg maxim 3 monitoare, dar ca sa redai continut mai ales video pe 3 monitoare cu procesorul acela asa slab, mai bine te lipsesti.

1. Poate sa iti duca suficiente jocuri dar va fi tras in jos mult de procesor, iar jocurile sa nu te astepti sa le joci cu setari mai sus de mediu daca vrei un FPS decent.
2. Depinde cat vrei sa investesti, monitor bun poate sa fie si la 20.000 de lei. Eu mi-am luat ceva modest ultrawide si ieftin (https://www.emag.ro/......JZH3BBM/), dar iti recomand varianta de 29 de inch, care e si mai scumpa, evident.
3. Nu, nu merita PC-ul pentru anul 2020, pentru acum 4 ani da.
4. Da merge sa iti incepi un canal.
5. Procesor, placa video, rami, ssd, deci intr-un cuvant tot.
6. Nu, nu consider ca se poate incadra la vreo sectiune de urgenta, decat daca poti sa dovedesti ca ti s-a stricat PC-ul cel vechi iar tu iti castigi painea folosind calculatorul. In cazul acesta ar putea intra la punctul 10. "asigurarea de bunuri necesare desfășurării activității profesionale."

Cea mai buna varianta ar fi sa ne dai bugetul in care vrei sa te incadrezi, ce vrei sa faci pe PC, ce jocuri anume vrei sa joci, etc. si tocmai dupa aceea iti putem spune daca te incadrezi sau nu. Bafta!

| sorin115 a răspuns:

Salut, da merg toate monitoarele
1.Ti as i recomanda ca placa video un rx 570 pentru a rula si jocurile cele mai noi aparute in full hd si texturile pe high dar asa ai putea pe low
2.in principiu Samsung din ce am observat le scot bune ti asi recomanda 72 hz sau mai mult
3.un procesor mai bunicel ar trebui si pentru gaming 16 gb de ram ar fi sificient cele de la XPG sunt bune
4.nu pe acest procesor
5.procesor clar si 16 gb de ram
6.depinde de magazin pc garage spre ex te uiti pe site trebuie sa scrie programul si da poti iesi doar sa iti faci declaratie pe propie raspundere. Sper ca te am ajutat laughing))