| kMirke a întrebat:

Trebuie sa am acelasi model de ram ca sa imi mearga?
Am o placuta de 4 gb ddr4 2133 mhz, dar nu se mai gaseste modelul

As lua alt modul de 4 gb ddr 4 2133 mhz, dar poate nu merge.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. La achizitionarea unei placute trebuie sa tii cont de frecventa si tipul de DDR. La tine sunt identice. Ar trebui sa mearga. Poate fi defect slotul sau memoria.

| peperonies a răspuns:

Poti sa iei de orice frecventa dar o sa iti mearga la cea mai mica. daca vrei sa iti mearga dual channelu trebuie sa aiba si aceleasi latente.

poti sa iti iei orice ram atata timp cat e ddr4.

| Skippy223 a răspuns:

Dacă e același model și are specificații similare, trebuie sa meargă.
Cel mai important este sa fie de același tip (ddr4) și sa aibă aceeași frecventa.