regis
| regis a întrebat:

Trebuie sa trimit zilnic un fisier excel mai multor persoane, insa problema este ca o parte dintre ele nu trebuie sa vada trei dintre coloanele acestuia, coloane pe care le-am ascuns cu "hide".
Exista posibilitatea de a parola fisierul astfel incat doar cei care cunosc parola sa poata vizualiza (cu "unhide") acele coloane?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

6 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Daca cele trei coloane nu intra in formule de calcul de ce nu le scoti pur si simplu si sa le trimiti fara. Un fisier nou in excel nu se face greu

regis
| regis explică:

Pai fisierul trebuie actualizat si trimis zilnic, a lucra cu doua fisiere inseamna practic a munci de doua ori mai mult pentru acelasi rezultat. Asa fac in prezent, insa ideea era sa imi usurez munca.
Ideea nu ar fi sa parolez partial fisierul, ci parola sa impiedice pe cei care nu cunosc parola sa faca orice modificari in fisier, chiar daca nu le salveaza.

regis
| regis explică:

Multumesc pentru sfaturi, dar repet: eu vreau sa trimit ACELASI fisier la mai multe persoane, o parte din ele avand nevoie si de o informatie confidentiala fata de celelalte. Eu lucrez acum cu doua fisiere, iar ideea este sa imi simplific munca.
Daca aveti o idee care se incadreaza in solicitarea mea va rog din suflet sa o scrieti, dar transmiterea separata a doua fisiere nu raspunde nici intrebarii si nici nevoilor mele.

regis
| regis explică:

@adeana - deci trimit unora fisierul complet, altora fisierul cu coloanele sterse. Deci un fisier si inca un fisier. 1+1=2.

| adeana a răspuns:

Lucrezi cu un singur fisier. si inainte sa-l trimiti, stergi coloanele care trebuie sterse pentru fiecare grup de colegi. Fisierul tau initial ramane intact. Si lucrezi mereu doar pe unul.

auran
| auran a răspuns:

Nu prea stiu daca se poate parola doar o bucata (tot fisierul da) dar, de ce nu faci doua fisiere, imparti persoanele respective pe grupuri si astfel rezolvi problema...