| David2466544 a întrebat:

Trebuie schimbat ceva la imprimanta laser? Si daca trebuie, cat costa?

Răspuns Câştigător
| criss8585 a răspuns:

Da. Trebuie schimbat. Depinde de modelul pe care il detii probabil si daca tii neaparat sa folosesti ceva de calitate atunci da, chiar costa. Nu costa o avere stai linistit.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De unde sa stim noi cat costa acel ceva? Că nici nu spui ce.

| GdX a răspuns:

Tonerul cand acesta se goleste.

| sierra1 a răspuns:

Nu spui Tigăuș mamă dacă schimbi la
- uzură accentuată
- preventiv, intreținere
- consumabile

deci ne-ai pus o ghicitoare, poate ne lămurești ca să te ajutăm

| PainTech a răspuns:

Da, se schimba cartușul toner.

Depinde de firma, model și capacitate, poate să fie de la 40 la 400 de lei.

| flixbuster a răspuns:

Incepand cu toner, continuand cu cuptor, banda si terminand cu rezervor de adunat toner in exces (pentru a nu umple imprimanta de carbune). In functie de model, se face la mii sau zeci de mii de pagini inlocuirea fiecaruia si te poate duce adunat la inca odata pretul imprimantei.

De aceea, este foarte important cand iti cumperi o imprimanta sa iti estimezi cat mai precis volumul de tiparit pentru a identifica modelul optim pentru nevoile tale. Altfel iei un model prea scump care nu se justifica la volumul tau de tiparire sau unul prea ieftin care este proiectat sub nevoie ta de tiparire si la care te rup apoi consumabilele (incluzand piese) cand tiparesti prea mult cu el.

In general, este bine sa evaluezi TCO (= Total Cost of Ownership) la orice produs cumperi, incepand cu imprimanta, continuand cu masina si terminand cu casa. La nici una nu dai banu' jos la inceput si apoi dormi linistit toata viata. Mai scoti bani din buzunar si e bine sa stii cam cati. La imprimanta toner, hartie, piese, la masina piese, asigurari, reviziii, la casa asigurari, reparatii. Cred ca ai prins ideea.

| monicaru a răspuns:

Cartusul, depinde de model