| Frank51 a întrebat:

Tweeter dinamic sau tweeter piezo? Avantaje si dezavantaje la fiecare.

2 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Tweeterul cu magnet si bobina reda mai frumos sunetul. Dezavantajul ar fi ca daca nu se folosesc filtre si intra in ele frecvente joase sau chiar medii, se ard foarte repede. Daca sunt folosite cu filtre corespunzatoare (bobine, condensatoare si rezistori) merg foarte bine.
Cele piezoelectrice au un sunet mai distorsionat, insa merg foarte bine, au putere mare, merg si fara filtre.

http://www.electronichouse.com/......echnology/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate sunt dinamice, toate vibreaza (dinamic) cred ca ai vrut sa zici dome tweeter, oricum piezo sunt proaste sunt ce vezi prin masini cu sunetul ala de plastic fals, dome tweeters sunt alea de se gasesc la boxe de raft de podea, cone tweeters sunt alea de prin combine si mai sunt si tweetere electrostatice alea au sunetul cel mai bun, da la final toate au acelasi scop sa reproduca frecvente inalte