| RxTx a întrebat:

Ultimă fiță in domeniul țepelor pe internet! atenție la ne atenție:
Ai de vânzare să zicem un obiect mai valoros pe net olx okazii lajumate...
Te contactează o excroacă si zice hai să îti cumpăr mașina de inghețată am 3000 euro
UITE ÎTI TRIMIT EU CURIERUL
SI ÎȚI TRIMIT BANII RAMBURS după ce fac proba la mașina de înghețată că il cunosc pe curier și eu doresc să cumpăr produsul doar cu probă verificare.
iti trimite un curier fals care are bluză pe care este cusut numele unei firme celebre de curierat coletărie
ceea mai cunoscută din românia
ce mai folosită de din ro.
In realitate acel curier este fals
iti ia obiectul si iti dă o foaie scoasă in mașină la o imprimantă matricială ca să îți dea impresia că este foarte oficial.
Asta este prima versiune de țeapă în care îti fură obiectul.

CEA DE A DOUA VERSIUNE DE EXCROCHERIE ȚEAPĂ : de exemplu ai un obiect mai mare mai greu mai valoros de vânzare
NEGOCIAZĂ CU TINE SĂ ÎȚI PLĂTEȘTI TU TRANSPORTUL gen îti trimite ceva foi chitanță factură si cont bancar în care să achiți banii pentru transportul coletului tău cel greu până în x oraș la sute de Km. ca să vină mașina de la X curier foarte cunoscut să îti ridice obiectul coletul.
Tu ca fraierul pui banii in contul respectiv văzând toate siglele antetfele formularele cu sigla ștampila si semnătura de la ZZZ CURIER
Dai banii in contul respectiv si gata ai rămas fără bani că nu mai fine nimeni să îti ridice coletul niciodată.

O a treia modalitate la modă de a îți lua țeapă tot asemănă toare îti spune că îti cumpără mașina de înghețătă că îti trimite banii ramburs prin ZZZ Curier
Imediat cum ajunge coletul va plăti direct la firma de coletărie
Nici măcar nu îti cere deschiderea coletului nici să vizualizeze ce e în colet nici probe
Zice că plățește ea și transportul
îsi pune poze pe Facebook si pe olx că ar fi familistă familist cu copii si nevastă să crezi că e om cinstit.
IN CE CONSTĂ ȚEAPA EXCROCHERIA CUM TE FURĂ LA MIȘCAREA ASTA :
ZICE HAI SĂ ÎTI TRIMIT EU CURIERUL ZI-MI ADRESA DE UNDE SĂ RIDICE COLETUL
Si tu ii zici adresa ca fraierul apoi ea trimite curierul fals
cu șapcă cu sigla ZZZ Curier
Cu cămașa culoarea aceea specifică acelei firme de coletărie
Cu blazonul scris cu ață cusut bătut brodat pe cămașa respectivă
Și tot așa îti scoate la imprimantă normală de data acesta în mașină o foaie pe care scrie că tu cu numele prenumele seria ta de buletin cnp adresa... nr de telefon ale tale ai predat masina de înghețată și că vei primi ramburs banii 3000 euro.

DE CE VĂ SCRIU EU LUCRUL ĂȘTA PT CĂ DE CURÂND un amic a fost încercat in toate aceste feluri până la urmă a rămas fără mașina de înghețată pentru că a căzut in una din capcanele astea.

Și eu am fost încercat si gata gata să cad intr-o capcană asemănătoare. Aveam de vânzare un laptop pe olx mă vreo 5 persoane să îmi spună să îmi trimită ei mie curierul la ușă. Dar eu m-am gândit dacă este fals curierul respectiv. Și exact in zilele in care mă gândeam eu că dacă e fals curierul merg cu taxi-ul si aud la radio că se întâmplă si pe la alții să își iea țeapa asta.

Concluzia chemați voi curierul sau mergeți voi personal până la sediul zzz Curier si duceti obiectul dacă aveți ceva de valoare.
Nu acceptați să vă trimită ei curier pentru că poate sunt înțelesi cu curierul respectiv prieten șpăgar cu ei să ii lase să desfacă coletul și obiectul să vă schimbe piese din motor su altele uzate.
si să vă trimită obiectul inapoi defect cu altă placă de bază asrsă
sau poate că vă trimite un coletar fals care este imbrăcat în haine originale dar el nu are nci o legătură cu firma drept care se dă că ar reprezenta-o

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Vechi... dar de actualitate.
Cel mai bine este sa vinzi in raza judetului tau si sa te gasesti cu omul.
Daca nu o poti face atunci chemi tu curierul nu cel care cumpara!
Cei care nu au cap normal ca o patesc sunt atatea escocheriic are se fac online, atatea si atatea!
Cand te gasesti cu acest curier chiar daca e de la o firma celebra, ca si aia falsi isi pot colanta o masina, e bine sa faci o poza la numarul de inmatriculare a masinii! daca totul de curge bine si primesti banutii o stergi daca nu ai o proba catre politie.

vrajeala asta merge la fraieri, cine e atat de idiot incat sa accepte ca cumparatorul sa iti trimita pe cineva sa ridice coletul?
E aceeasi vrajeala pe care o fac scammerii cand iti cer datele cardului ca sa iti faca o plata la un produs, desi cardul nu este sa iti dea pe el X si Y bani ci ca tu sa faci o plata, dar asta nu stiu meltenii.
Pe principiul nu avem ce manca dar le avem cu muzica, la fel e plina tara asta de marleti care au conturi si carduri, cate 10 carduri dar ei sunt veniti de pe tarlale de la prasit in afara sau mult oile, cum sa stie ei ce sa faca cu tehnologia actuala?
Eu nu degeaba sunt catalogat aici ca si comunist cand zic, dar fratilor tehnologia, internetul, autoturismele nu trebuiau sa fie pe mana oricarui tartan frate, ci oamenilor care au o posibilitate si mai ales inteligenta spre a le folosi, lasand tartanului de rand drepturi egale cu a tuturor se intampla numai prostii, se intampla ceea ce se intampla pe sosele carnagii, pe internet traiesc escrocii bine si asa mai departe.
Ia sa se puna o taxa de 500 de lei/luna sa folosesti internetul mai vedem taranoi facand liveuri de la ei pe cocalauri cand dau de mancare oilor? NU.
Avem libertate dar nu stim ce sa facem cu ea si in curand masonii mari o sa ingradeasca si aceste libertati.

| RxTx explică (pentru Simpatic):

Lăsai să se tatueze în ms-dos on-line unul pe altul ca asta îi ține ocupați.
Iar dacă sunt pe net învața să nu mai facă fapte cu violență.
Stii ce mi-a spus un polițist dintr-o țara extrem de civilizată una din top 3.
Că el știe că noi românii facem fapte dar dacă eu o sa fac vreo faptă în țara lui fără violenț
Gen dacă ii ard la contract din hârtii vre-unul dintre cetățenii țării lui și fraierul a fost atât de fraier în cât sa semneze
Mi-a spus că poliția nu se bagă

Oricum eu nu aveam de gând sa fac vreun fel de fapte.

Dar așa ii ia pe nenorociti și ii muta in mrdiul on-line uitâmd încet încet de săbii și topaoare reale ci se vor lupta în enitociconuri in iconițe in like-uri si in live-uri.

| Violleta2022 a răspuns:

OLX te sfatuieste sa nu vinzi sau sa cumperi nimic de valoare daca nu te intalnesti cu vanzatorul sau cumparatorul in persoana, sa schimbati marfa si sa primesti banii in mana.
Daca nu asculti ce ti se spune, atunci risucl este in totalitate al tau!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Iartă-i, că le e foame. Și vezi ce inventivi sunt. Dacă și-ar folosi creativitatea să facă bine, am înainta.

| Frank51 a răspuns:

Vorba aia, nu-i prost cel care cere laughing

Răspuns utilizator avertizat
| IceRope a răspuns:

Prefer să predau coletul personal, la sediul lor. Orice acțiune ieșită din tipare este deja suspectă așa că nu mă complic.

| nukeyly a răspuns:

In india exista de mai bine de 15-20ani ''legal'' firme[castig net zilnic 60.000 euro! ] de tepuit online prin metoda ''fix your pc'', si da is pe mana cu polita indiana, exista activisti pe yt care le mai pun bete in roate, dar feomenul exista deci multi fraieri pe planeta.

La noi mai inventeaza astia prin olx ca da bine, tot felul sa mai prinda un fraier pe sume mai mici sau mai mari, politia constata si atat, lege finala inca nu este, deci liber la pescuit.

Genereazati awb, verifica-l pe site, confirma awb la sediu firmei,
te poti pazi din multe unghiuri trebuie doar sa fie pe faza.
Trust no one.

| Mihai0101 a răspuns:

De prima metoda am auzit ca merge ca unsa