| GicaGigekGica a întrebat:

Un antivirus bun dar moca?

15 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Diferentele dintre antivirusii de top sunt minore, asa ca foloseste ce-ti place. Eu sunt de parere sa alegi un antivirus gratuit, nu merita sa folosesti antivirus spart.

| LPCTSTR a răspuns:

Avast, este deja demonstrat, e mai bun la aproape toate capitolele față de Bitdefender.
Și ghici ce? Există site-uri unde găsești chei de activare pentru versiunile plătite (Internet Security/Premier).
Pentru mine este cel mai bun atât în termeni de euristici cât și a timpului de detectare. Nu mai zic că varianta gratuită este de N ori mai customizabilă față de versiunea gratuită a Bitdefender.

Apropo, dăcă spune cineva AVG sau Norton, să se aștepte la un război.

| Wr3nch a răspuns (pentru LPCTSTR):

De curiozitate, ai niste linkuri de la demonstratii? Ma indoiesc de virtutile Avast-ului happy

| LPCTSTR a răspuns (pentru Wr3nch):

Demonstrații pe?
Eu folosesc Avast cu licență de pe 'net și văd că nu s-a-ntâmplat nimic.

| Wr3nch a răspuns (pentru LPCTSTR):

Avast e bun dar bitdefender il bate la aproape orice capitol. Plus ca poti sta si fara antivirus daca stii unde sa nu intri si ce sa nu descarcihappy

| Bula a răspuns (pentru LPCTSTR):

Tehnologia de detectare a AVG a fost cumparata si incorporata in Avast.

AVG functioneaza si in continuare, si separat. Are si versiune Free foarte eficace (inclusiv euristici, dar nu numai). Il folosesc de multi ani si sunt multumit si de versiunea free.

Pentru o simpla scanare e foarte eficace si Eset antivirus online (a lui Norton).
https://www.eset.com/us/home/online-scanner

| NLS a răspuns (pentru Bula):

Iar ca o completare, Eset și AVG împărțeau mai demult aceeași baza de semnături.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Wr3nch):

Omule, au facut teste americanii de-au creat programe expres pentru a rula malware si a astpeta ca antivirusurile sa le detecteze.
Dupa timpul si rata detectiei s-a demosntrat ca Avast are o rata de detectie (euristici) de 99.33% in timp ce Bitdefender 98.32%.

Nu mai spun ca Bitdefender (cel putin versiunea free) era varza, deloc customizabila si buguita, un dezastru. Plus ca bloca unele fisiere ale jocurilor din Steam si shiar si fisierele Steam-ului.

Cine nu crede, n-am ce va face, ati crescut cu un program ce este batut de altul si dati vina pe competitori.

Fun fact: am fost la Bitdefender in Iasi acum cativa ani intr-o scoala de vara... au mintit la fel de mult cum greseste Veorica Dencela.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Wr3nch):

Https://www.youtube.com/watch?v=LdnmoIvEy4U
E din 2016 dar te asigur ca absolut nimic nu s-a schimbat.

| Bula a răspuns (pentru NLS):

Da, cred ca si acum se mai ajuta intre ei. happy

| Wr3nch a răspuns (pentru LPCTSTR):

Multumesc pentru argumentele bine punctate si link. ^^

| NLS a răspuns:

Cel mai eficient și sigur antivirus gratuit e piesa dintre scaun și monitor.
Iar dintre programe, avast + malwarebytes.

| Daniel323 a răspuns:

Ideal ar fi sa inveti sa folosesti un sistem de operare care nu are nevoie de antivirus.

| mirceakitsune a răspuns:

Avast fa

| RainbowThanos a răspuns:

Iti recomand Avast - se descurca de minune, si are multe optiuni si extensii.
Altul care ar fi bun ar fi MalwareBytes/Kasperky/BitDefender.