| LanguageMaster a întrebat:

Un cablu optic transmite sunetul mai bine decât cel HDMI?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

HDMI (High-Definition Multimedia Interface) o interfață audio/video pentru transmiterea imaginii necomprimate sau pentru semnale audio digital în format electric.

Cablul optic transmite aceleași lucruri (printre altele) sub forma impulsurilor luminoase la o viteză pe care HDMI nu o poate atinge.
Impulsurile electrice (muzica) HDMI pot fi distorsionate de paraziți electromagnetici (e plină casa de ei) și deci și muzica poate fi alterată. Impulsurile luminoae sunt imune la așa ceva.
Pe scurt, calitatea muzicii pe un cablu optic nu se pierde (alterază) așa cum se poate prin HDMI. Ca să nu vorbim de distanța la care poate fi transmisă. Deci răspunsul pe scurt este DA!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Audiție plăcuta!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Hdmi-ul mi se pare mai bun si la sunet si la tot.

| ziftode a răspuns:

EVIDENT
pe optic transmiterea e numai digitala, care e "flawless"
pe hdmi, sunetul poate fi si analogic (exista adaptoare care scot priza de mufa jack)