| Czb_Gaby_1969 a întrebat:

Un calculator poate fi folosit ca o statie radio emisie? daca da atunci ce trebuie sa fac?

4 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Termenul de,, radio" pe net e imprumutat si nu prea are legatura cu transmisia pe unde radio iar pc-ul nu contine parte hardware pentru a face o transmisie radio in fm spre exempu. In acest scop ai putea achizitiona (varianta cea mai simpla si ieftina) un modulator fm care in functie de firma producatoare si de unele mici modificari ar putea avea o acoperire de peste 100m.

| horia2012 a răspuns:

Nu poti trasforma un calculator intr-o
statie de radio emisie.

| C0nstantin a răspuns:

Sa emiti online poti sa folosesti un calculator. Poti folosi programe gen shoutcast pentru a-ti face serverul si ti-l poti configura sa emiti cu Winamp sau cu VirtualDj in functie de pricepere sau preferinte happy

| VitalyDeMarco a răspuns:

Daca doresti sa emiti pe alte calculatoare da. Dar daca vrei sa emiti pe radio direct nu merge. Iti trebuie neaparat o antena, dar ai grija e cam ilegal.