| oliviaronti91 a întrebat:

Un DICTIONAR FRANCEZ care sa aiba si genurile substantivelor? Sa scriu "maison" si sa imi apara "feminin". Multumesc, funda, tot.

6 răspunsuri:
| scully a răspuns:

Niculescu (rosu)
succes la franceza:*

| StefanS a răspuns:

Anul trecut cand ma pregateam pentru bacul de franca l-am folosit destul de des: http://www.le-dictionnaire.com/

| DrMeow a răspuns:

Il gasesti la orice librarie happy

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In orice dictionar, cat de modest, langa fiecare substantiv iti apare genul. Poate fi scris in mai multe feluri: sf/sm sau m/f sau nm/nf.
Acuma...eu ma refer la dictionarele tiparite, pe hartie, nu la alea de pe net care sunt de tot rasul.
Din cate inteleg, tu vrei sa tastezi cuvantul si sa-ti apara genul. Asa ceva nu exista. Poti, eventual, sa tastezi cuvantul si sa-ti apara traducerea.
Daca vrei musai online, cauta pe Google Larousse online. Acolo iti da genul substantivului si explicatia...in franceza, evident.

| oliviaronti91 explică:

Am scris: "sa scriu" - deci unul online; multumesc frumos pentru. raspunsuri.

| Matyas_Xenia_1996 a răspuns:

Auto