| LanguageMaster a întrebat:

Un inginer a zis pe internet :
"Acum 10 ani era crimă şi pedeapsă să încerci să produci hardware în România."
Cum adică?

8 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Si eu sunt curios, de ce "un inginer" a zis asta?
nu un afacerist...

| siriusblack98 a răspuns (pentru ziftode):

Pentru ca este vorba de realizarea aparaturii nu de vanzari si cifre.

| ziftode a răspuns (pentru siriusblack98):

Si eu m-am gandit la asta la inceput, DAR
aparatura e o investitie
investitia e la fel si acum ca si atunci
iar el zice ca citatul e dupa ce a zis un INGINER
chiar sunt curios tongue

| alessia5158 a răspuns (pentru ziftode):

La origini, autorul afirmatiei nu este inginer ci matematician, absovent al unei facultati de matematica--- autorul este Florin Talpes, fondatorului Bitdefender.

| siriusblack98 a răspuns (pentru ziftode):

Si cine spune ca inginerii nu au bani pentru dezvoltarea unei afaceri? Ce ti se pare atat de ciudat nu pot intelege.De parca vorba asta ar fi zis-o vreun gropar sau gondolier.

| ziftode a răspuns (pentru siriusblack98):

Quote: acum 2 ore | RobertGabriel98 a răspuns (pentru ziftode):
Pentru ca este vorba de realizarea aparaturii

faptul ca nu vezi *peste* "realizarea aparaturii" atunci asta e o problema pentru tine, aparatura inseamna banii din investitie si nimic mai mult, iar cand un inginer o spune atunci raspunsul tau NU E O EXPLICATIE... ABSOLUT DELOC

si daca tot m-ai provocat, incep sa mi se invarta rotitele, e posibil ca pur si simplu acum 10 ani sa nu fi avut oameni capabili sa faca hardware design, care e o meserie absolut diferita de restul (de la placi de baza care au si 20 de straturi pana la chip-uri despre care eu personal nu am nici cea mai vaga idee vaga ce inseamna design-ul fizic/hardware)

| siriusblack98 a răspuns (pentru ziftode):

Ba baiatule tu duci si lipsa de ocupatie si de creier din cate vad.Te contrazici doar de dragul de a parea destept pe un domeniu in care esti zero barat.Am luat in considerare si banii investiti in realizarea aparaturii dar nu am mai specificat crezand ca te duce creierul ala suficient cat sa-ti dai seama dar se pare ca te-am supraestimat.

| HadesSs a răspuns:

Adica nu aveau resursele pe care le au in ziua de azi happy