| anonim_4396 a întrebat:

Un Intel i7 e mai bun decat amd fx x8 care are 8 core a 4400Mhz?
Daca da explicati-mi de ce.

7 răspunsuri:
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Da, e vorba si de arhitectura nucleelor si pana la urma de rezultatul concret undeun i7 e mai rece, mai sigur, mai puternic, asta in opinia meawinking

| CaTaGaMeR2014 a răspuns:

AMD FX 8 core de 4, 4 e mai bun decat i7 ca raport pret / calitate! Dar i7 nu e mult pest 8 core cat de tare ar fi e cu 20% MAXIM unu i7 de 45 de milioane! Dar un i7 4th e cu 10 % mai bun decat un 8 core! DAR IN JOCURI E MAI BUN 8 CORU DEPINDE DE JOC adica de optimizarea jocului

| Th3DJBiscuit a răspuns:

NU!, i7 e facut in special de gaming n' performance (jocuri si etc.) e un procesor rapid cu x8 o sa mai ai probleme

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Si i7 are 4 nuclee dar 8 threads, deci pentru programele care sunt facilitate de hyper threading i7 e alegerea clara, in orice caz i7 rocks, dar depinde si de ce i7, ce generatie

| SasNetRomania a răspuns:

Numa prosti scrieti aici.
fie fx x8 sau i7 4 gen, nu vei avea probleme in jocuri, deoarece jocurile sa zic asa au ramas cam in urma(majoritatea).
daca vrei doar de jocuri acel pc ia AMD poti lua lejer si un fx6300 apai un x8!
INTEL-ul nu este doar de gaming, ci si randare video sau foto.
daca vrei sa iti Intel iti recomand I5 4 gen, care in jocuri face acelasi lucru ca i7, i 7 este mai bun in randari si alte minunatii care voi nu folositi.
nu mai dezinformati omul.

| HaLLuc1NogeN a răspuns (pentru SasNetRomania):

Daca te iei dupa astia ajungi sa cumperi i7 4770k+b85+16gb ram geforce 210 si o carcasa delux cu sursa integrata la 100 lei, asta e sistem gaming

@littleblack In gaming nu vei observa diferenta, poate 5 fps in favoarea lui i7, dar in gaming sunt aproximativ egale, i7 este scump pentru ca are niste tehnologii noi care nu le folosesti in gaming

| SasNetRomania a răspuns (pentru HaLLuc1NogeN):

Exact