| MDE94 a întrebat:

Un joc pe windows 7 solicita mai multi rami decat pe un xp? sau solicita mai mult si la placa video sau procesor? funda!

Răspuns Câştigător
| Sckipper a răspuns:

Windows 7 in comparatie cu xp consuma un pic mai mult(vista consuma de 3 ori mai mult decat 7)La jocuri nu stiu cat o sa consume, dar cred ca tot un pic mai mult, oricum depinde de joc.Gandestete ca xp-ul e foarte simplu si nu consuma mult(dar si vechi) pecand 7 e mai nou, mai performant, dar si mai "costisitor"

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Solicita la fel, doar ca windows 7 ia mai multe resurse ca xp-ul, si s-ar putea daca nu ai u calculator foarte performant sa iti mearga mai greu pe windows 7 decat pe xp.

| Liquify a răspuns:

Nu solicita nimic mai mult. Sistemul de operare nu are nici o treaba cu ce solicita jocul. Jocul are aceleasi system requirments indiferent pe ce Windows te joci. Sistemul de operare este software... cerintele jocului tin strict de hardware cu exceptia faptului ca unele nu merg pe versiuni mai vechi de Windows sau pe Mac.