| Joker3134 a întrebat:

Un pc foarte bun ar putea sa tina gen cu reparatii si ingrijit bine cam 300 de ani? Dar repet unul foarte bun si cu reparatii constante, daca nu, de ce? Adica ce anume se deterioreaza de nu mai poate fi reparat indiferent cat de mult ar evolua tehnologia?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aproape nici un component nu va rezista 300 ani, DAR
Daca se face intretinere adecvata, atunci insusi PC-ul va rezista. Evident, cu conditia sa se mai gaseasca orice piese de schimb pentru PC.
Din pacate, chiar daca s-ar tine seturi intregi de piese de rezerva in magazie, in conditii speciale.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Joker3134):

Da si nu.
Functional va fi acelasi, fizic insa va fi complet schimbata in atata timp.

De fapt, inca nimeni nu a vazut vreun calculator dupa 300 ani... si probabil nici nu vom apuca sa vedem vreunul... big grin

| cristi202 a răspuns:

Sunt nici 20 de ani de cand mi-am luat primul computer. Rid azi cand ma gindesc la el, telefonul meu, desi depasit de vreo 3-4 ani, un LG Optimus, are o configuratie mult mai buna. Computerul avea 450 Mhz la procesor, exact cit iti trebuia ca sa vezi filme bine, 256 Mb pe RAM, si 16 GB HDD-ul. happy
Si sunt nici 20 de ani de atunci! Cum crezi ca cel mai performant PC de acum va fi privit peste alti 20 de ani? Dar peste 300?
Un lucru e sigur: tehnologia ne va uimi tot mai mult cu cit va trece timpul. Ce azi e super ok, miine va fi piesa de muzeu.

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

Aveai un PC tare. Primul meu a avut: 4Gb RAM, HDD 200Mb, procesor 100 Mhz Mi-e jenă să spun cît m-a costat!

| sierra1 a răspuns:

Foarte bună întrebarea, pot să dau fundă?

| anonimg a răspuns:

Vezi tu, nu va rezista dacă reparația va consta si în înlocuirea vreunei piese care nu se mai poate repara.
Chiar si cu înlocuirea vreunei piese, un pc tot nu va rezista atâta. Pentru că el se uzează in timpul utilizării, si se corodeaza in timpul neutilizării. Deci oricum ar fi, el tot se va strica. Mai ales ca media de utilizare a unui pc/laptop este de 5 ani. Dar dupa cum avansează tehnologia, un aparat nou va ajunge in 10 ani ca sa navighezi pe internet cu el la fel cum navigam pe wap cu primele telefoane care suportau asa ceva. happy
Când foloseam pc-uri care suportau Windows XP, se gândea cineva la Windows 10? Nimănui nu-i trecea prin cap. La fel este si acum. In 10 ani cred ca lucrurile de azi vor fi învechite. Am refuzat doua unitati care mi se dădeau gratis, si care aveau ddr2. Pai telefonul meu, care are 512 mb ram intra mai repede pe internet decât un pc cu ddr2.
Mai mult, in 10 ani nici nu se va mai putea repara un pc de astăzi. Si chiar daca s-ar putea repara, reparația aceasta va fi ca un petec nou la o haină putredă; va ceda din alta parte.
Singurul lucru bun din toată povestea aceasta este că peste 300 de ani, un astfel de pc va ajunge la cel mai de seamă muzeu unde va fi păzit cu strășnicie ca pe un tezaur al țării. ^_^

| Frank51 a răspuns:

Este posibil. Dar cu o racire pe masura. In mare parte, in afara de timp, doar temperatura influenteaza durata de viata a sistemelor eletronice. Daca spre exemplu ai o racire foarte buna pe calculator ca acesta sa nu treaca de 30*, sunt sanse foarte mari ca acesta sa reziste mult timp. Desigur, vorbim de un pc perfect din toate punctele de vedere, nu luam in calcul posibilitati de defectare din fabrica, precum condensatori slabi, etc, care ar scadea durata de viata a placii de baza si evident se da totul peste cap.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Al meu se apropie de 15 ani.Am mai pus niste rami la el si i-am schimbat de 2 ori sursa, atata tot.Pe langa cel al copilului se misca ca un melc, dar imi fac treaba cu el.Cu windows xp fara suport, ca nu mai are.Sigur nu-l apuca 3oo de ani, dar mai merge inca.

| Bula a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Si calculatorul meu preferat are deja peste 15 ani, dar merge fara probleme deosebite, non stop.
E tot cu XP, fac cu el orice am nevoie, fara probleme, cu toate ca "e batran", ca si mine big grin

| AndreiMarin499 a răspuns:

Un PC nu are cum sa țina 300 de anii și asta din mai multe motive, chiar daca o sa îl repari mereu cu timpul nu se vor mai gasi piese de schimb pentru el pentru ca tehnologia evolueaza nu vei mai avea suport software și versiuni noii nu va mai suporta.

Răspuns utilizator avertizat