| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a întrebat:

Un prieten are un televizor LG și butoanele de sub ecran sunt blocate pentru copii. Cum se poate debloca? Are telecomanda care cred că e universală. Pe spatele telecomenzii, scrie: Cantech. De pe telecomandă se pot schimba de pe un canal pe altul, dar când apasă pe butonul Meniu nu se întâmplă nimic. Când apasă pe butoanele de sub ecran, scrie: interzis copii Da. Ce se poate face, ca să fie deblocat pentru copii? Prietenul e singur, nu are copii. Vrea să deblocheze, deoarece prin telecomandă prinde puține canale. E abonat la firma de cablu Akta. El spunea că se poate debloca prin telefon. Cum se face?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prietenul tau trebuie sa-si cumpere o telecomanda originala sau una universala programabila, cu care sa poata accesa functiile principale (in special meniul).
Telecomanda trebuie sa se potriveasca EXACT modelului televizorului.

Daca altfel nu gaseste, sa ia legatura cu reprezentanta din Romania a firmei producatoare (LG)
https://www.lg.com/ro/suport

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Se poate debloca numai din telecomanda originală a televizorului.

| anonimg a răspuns:

Sfătuiesc apelarea la o firmă de reparații tv, la cea mai apropiată reprezentanța LG.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică:

Am văzut clipul de pe YouTube, dar e pentru alt tip de tv. LG ul nu e Smart. E un tip mai vechi.

| Razvan212 a răspuns:

Aplicatia se numeste LG TV PLUS si functioneaza ca si o telecomanda normala LG.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică (pentru Razvan212):

Nu merge la tipul acesta de tv. E model CF 20D26X. Nu e tv.smart. Vreau să deblochez interzis copii, de sub ecran. Prietenul meu nu are copii.

| Razvan212 a răspuns (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Am cautat modelul si nu am gasit informatii utile.

Sa se uite la butoane, trebuie sa fie pe undeva cveva de genul hold X sxonds for lock, sau child mode.

Din cate stiu se face din telecomanda, dar daca nu poate ajunge in meniu este cam nasol.

Uite un clip. Dar trebuie sa poata intra in meniu.
https://www.youtube.com/watch?v=iUEcfpulsh0