| AnonimRD a întrebat:

Un prieten care se pricepe mi-a facut un calculator pe piese.Problema este ca atunci cand dau sa-l pornesc, se deshide putin si se inchide imediat.Placa de baza este de vina? Presupun ca este incompatibila.Ce probleme mai pot sa fie?

Răspuns Câştigător
| UnholySaint a răspuns:

Din cate stiu eu socketurile nu sunt compatibile, dar e posibil sa ma insel.Mai bine te duci cu calculatorul la un service, sa stie mai bine.

7 răspunsuri:
| UnholySaint a răspuns:

Daca merge pana incepe sa incarce windowsul, e posibil sa fie o incompabilitate intre procesor si sist. de operare, majoritatea procesoarelor noi functioneaza doar pe windows 64 biti sau 84 biti, cauta modelul pe care il ai pe net si vezi de care are nevoie.
De asemenea poate sa fie si o problema de la sursa, sau sa fie hdd-ul pe duca.
Daca scoate niste beepuri prelungi e de la memoria RAM... cauzele pot fi multe, nu poti decat sa le iei prin eliminare.

| AnonimRD explică (pentru UnholySaint):

Pai cand il pornesc sta deschis foarte putin si se inchide imediat.Nu mai ajung pana la faza cu Windows-ul.

| UnholySaint a răspuns (pentru AnonimRD):

E posibil sa fie de la butonul on/of, asa am patit si eu cu o sursa mai veche,butonul statea apasat tot timpul si dupa ce se aprindea,avand inca contact se oprea dupa cateva secunde, Dupa care se aprindea si se oprea iaras in continuu.
Incearca s schimbi butonul, sau sa scoti firele de la contact, le atingi unul de celalalt pana porneste, iar apoi le departezi.

| AnonimRD explică (pentru UnholySaint):

Este de la placa de baza m-am uitat si nu este compatibila.Mi se poate strica procesorul sau orice alta componenta pentru ca am facut asta?

| UnholySaint a răspuns (pentru AnonimRD):

Nu este compatibila cu ce anume, cu ce alta componenta? Daca nu avea slot pentru procesorul respectiv nu prea puteai sa il bagi, decat poate cu forta, caz in care probabil ca s-au indoit pinii de pe slotul respectiv.Mai bine vorbeste cu persoana care ti-a montat piesele sa vina si sa vada despre ce este vorba.

| AnonimRD explică (pentru UnholySaint):

Pai a placa a avut socket 1151 v1 cica si procesorul 1151 v2.

| AnonimRD explică (pentru UnholySaint):

Multumesc pentru informatii. Apreiez.

| UnholySaint a răspuns (pentru AnonimRD):

Din cate stiu eu socketurile nu sunt compatibile, dar e posibil sa ma insel.Mai bine te duci cu calculatorul la un service, sa stie mai bine.