| alex055 a întrebat:

Un prieten si-a luat un pc si cand il conecteaza la monitor cu toate cele, pe monitor apare no signal, monitorul merge a fost incercat pe alt calculator (calculatorul nu are windows)... sa fie placa video?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Câte beep-uri "scoate" la pornire?

| alex055 explică (pentru sierra1):

| sierra1 a răspuns (pentru alex055):

Contacte imperfecte: vezi conectori HD, mP, plăci extensie

| NLS a răspuns:

In primul rand, sa verifice cu atentie RAM-ul.
Pe rand cate o placa in fiecare slot, RAM-ul e foarte sensibil, si daca nu face contact corect, sistemul nu va boota, apare No signal pe monitor
(Am patit la fel cu RAM nou ce nu era compatibil cu placa de baza, probabil datorita latentei prea mici in cazul meu).

PC-ul a fost facut pe piese si asamblat de el?
Coolerul procesorului (si eventual al sursei) porneste?

Despre ce procesor, placa video si sursa e vorba?
Placa video are/necesita alimentare separata?

| alex055 explică (pentru NLS):

Scuze dar nu stiu exact, calculatorul e luat nou, coolerul stiu ca proneste, ambele