| SonicAndrei a întrebat:

Un prieten vrea să-şi ia un PC, bugetul fiind de 2000 lei. Eu i-am recomandat:
CPU: AMD Ryzen 3 1200
GPU: GTX 750 ti
RAM: 8 GB 2400 MHz Corsair
Placa de bază: MSI B350M BAZOOKA
Sursa: Thermaltake TR2 S, 80+ 500W
SSD: Kingston UV400 120 GB
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2876246/
Celelalte componente (carcasă, HDD, DVD) vor fi luate din calculatorul vechi.
Aveți alte recomandări? Creşterea bugetului e exclusă.

6 răspunsuri:
| Lester23 a răspuns:

La placa video poti merge pe un RX 460 sau RX 560 (fiind noi aparute si sunt de buget si mai performante decat GTX 750 TI)

bafta

| SonicAndrei explică (pentru Lester23):

Mersi de sfat, am ales RX 560 pentru ~50 lei în plus. Bugetul era deja depăşit, sper să nu se supere happy.

| SilviaDulcik a răspuns:

Cel mai bine îi spui să aștepte încă o lună, atunci va avea de ales între acel Ryzen 3 și i3 Coffee Lake (care va avea 4 nuclee). Probabil vor scădea puțin prețurile și ar putea să iasă mai ieftin.

Cel mai bine schimbă carcasa dacă aceasta este din tablă subțire și nu permite "Wire Management". SSD-ul mi se pare puțin cam scump pentru ce oferă. Placa video poate fi înlocuită de un GTX 1050 TI. Se poate pune o sursă mai ieftină.

Dacă e musai să cumpere calculatorul acum, recomand: https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2876874/

| SonicAndrei explică (pentru SilviaDulcik):

Nu îl cumpără fix acum, deocamdată strânge banii. Dacă apare într-o lună noua generație de Intel atunci cred că va fi foarte bine. Am decis împreună cu el să economisim 100 lei pe carcasă (wire managementul nu e prea important acum).
Mersi pentru sfatul cu SSD-ul! M-ai făcut să caut mai mult și l-am găsit pe SanDisk X400.
Am ales inițiat GTX 1050 ti, dar am schimbat-o din cauza prețului.
Nu am ales cea mai ieftină placă de bază din 2 motive: 1) Tocmai placa de bază i s-a ars la calculatorul curent și vrea el personal una rezistentă. 2) Am ales una cu 4 sloturi de RAM în caz că peste 5 ani se gândește să mai pună 8 GB, deși puțin probabil.
În legătură cu sursa recomandată de tine, aceasta are doar 3 mufe SATA, ceea ce înseamnă că vor fi toate folosite (SSD + HDD + DVD) și nu va putea adăuga un SSD/HDD în viitor (ceea ce e posibil).

| SilviaDulcik a răspuns (pentru SonicAndrei):

"wire managementul nu e prea important acum" - Aici mulți fac greșeala cea mare. Este chiar foarte important acel "wire management.

SSD-ul nu este important acum.

GTX 1050 TI, în cel mai rău caz un RX 460/RX 560 cu 4GB VRAM.

Placa de bază poate să facă poc și dacă este cea mai scumpă. Plăcile de bază ieftine din ziua de azi nu mai sunt așa fragile sau așa de loz-în-plic cum erau odată (pe vremea lui socket 775/AM2), poate merge cu cea mai ieftină dacă vrea să economisească bani.
Dacă chiar vrea mai mult RAM, își cumpără acum una de 8GB și mai târziu încă una tot de 8GB. Peste 5 ani? Peste 5 ani sigur își schimbă componentele pentru a doua sau a treia oară.

3 mufe de alimentare SATA sunt suficiente, doar nu face server din acel calculator.
A sunat 2007, își vrea DVD-ROM-ul înapoi (dacă înțelegi ce spun).

Încerc să vă ajut, să înțelegeți cum stă treaba acum, în 2017.

| SonicAndrei explică (pentru SilviaDulcik):

Fie 2007 sau 2017, nu toată lumea își schimbă calculatorul în fiecare an. Deci cum îl va cumpăra acum așa va fi și peste 5 ani. Probabil că apoi va lua o placă video nouă și cam atât. Momentan are nevoie de un calculator pe care să îl poată folosi și să îi meargă câteva jocuri (înainte îi sacada chiar și Counter-Strike 1.6).