| farcasalexandru a întrebat:

Un procesor bun? As vrea sa ma joc rust, nu pot da mai mult de 250e.

5 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Cam avem nevoie de mai multe chestii, placa de baza, gpu, memorie ram, pentru a-ti cauta cel mai adecvat.

| N0xEterniS a răspuns:

I5 8600k Preturile variaza, dar l-am vazut pe amazon.com la sub 250 euro.
AMD Ryzen 5 3600X
Nu stiu placa de baza pe care o ai.
Procesoarele astea 2 iti lasa loc si de upgrade la placa, daca pe viitor o sa vrei sa-ti schimbi placa, procesoarele pot tine pasul chiar si cu GTX 1070 Ti / RTX 2060 Super.

| numedeutilizator2 a răspuns:

Mai mult contează placa video in gaming, nu ca procesorul nu ar conta. In schimb, daca ai o placa video prea buna și un procesor prea slab, (sau invers) iti va face bottleneck. Cu 250e iti poti lua si placă video bunicica si procesor bunicel si rami, toate la mana a doua. Ca procesor, un i5 dar generatie cat de cat mai noua, nu printre primele, iar ca placa un 1050ti, un amd r9 380, ceva pe acolo.