| Frank51 a întrebat:

Un procesor gen FX 6300 va fi bun in gaming folosind placa video integrata din el? conteaza si frecventa memoriilor in astfel de situatii?

6 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Fx 6300 nu are chip video integrat in el. Daca vrei sa te duci catre un procesor amd, Kaveri A10-7850K ar fi cea mai buna optiune, nu ti-ar mai trebuii o placa video dedicata.

Bft!

| Frank51 explică (pentru Jipa95):

Hmm, e cam scump, cum ar fi daca as alege un A10-5800K, si ulterior sa adaug un GPU? (adica, sa folosesc apu-ul, pana cand adun destui bani si pentru un GPU calumea, apoi sa folosesc doar cpu-ul.)

| Jipa95 a răspuns (pentru Frank51):

Nu iti mai trebuie nici o placa video dedicata, chip-ul acela grafic din procesor este foarte apropiat de performanta acestor placi video : http://www.pcgarage.ro/placi-video/filtre/model-model-radeon-r7-250/

| alin16y a răspuns:

Salut, vezi ca fx6300 nu are placa video integrata. Frecventa memoriilor nu conteaza in acest caz, n-o sa simti diferenta intre niste memorii de 1333 si unele de 2400. Poti da mai multe detalii? Poate ai o placa de baza cu grafica integrata.

| Frank51 explică (pentru alin16y):

Planuiesc construirea unui PC de la zero(asta doar peste cateva luni), si vreau sa stiu daca ar merita mai bine sa iau un APU, decat CPU+GPU, mda deci fx6300 chiar nu are chipul video, nu am observat, si deci nu conteaza frecventa asa mult, atunci e perfect.

| alin16y a răspuns:

Depinde de bugetul pe care il ai, ca idee daca iei un apu ram-ul chiar conteaza, de preferat frecventa trebuie cat mai mare deoarece (2133, 2400) sunt dependente de latimea de banda.