| Bogdanache a întrebat:

Un program de modificat fisiere linux/ubuntu in windows?
Cum pot pune jocuri pe un raspberry pi zero fara internet?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Fisierele, sub Linux, au mai multe atribute de acces decat sub DOS sau Windows, drepturile fiind acordate de administratorul sistemului.
Fisierele, daca sunt vizibile, la poti copia normal. Daca nu, booteaza sistemul sub Linux si copiaza de acolo.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca sunt fisiere tip text, le poti modifica cu Notepad. Fisierele binare n-ai cum sa le modifici.

Jocurile le poti pune doar daca le descarci de pe internet, in format specific sistemului de operare.

| ziftode a răspuns (pentru Bula):

Fisierele binare pot fi modificate cu redirectare (characterul > )
sau cu programe care modifica fisiere binare, cum ar fi un editor de hexa

| Bula a răspuns (pentru ziftode):

Si de unde va sti ce- si unde sa modifice? laughing

As vrea sa vad cum modifici in Windows, de exemplu, header-ul unui fisier de instalare Linux, si sa mai si functioneze! big grin

| Bogdanache explică (pentru Bula):

Am gasit un program cu care pot vedea fisierele linux(mai exact retropie pi) insa nu le pot modifica, imi trebuie un program unde sa pot lua fisiere din pc si sa le pun pe un card care are pe el linux

| Bula a răspuns (pentru Bogdanache):

Fisierele, sub Linux, au mai multe atribute de acces decat sub DOS sau Windows, drepturile fiind acordate de administratorul sistemului.
Fisierele, daca sunt vizibile, la poti copia normal. Daca nu, booteaza sistemul sub Linux si copiaza de acolo.

| ziftode a răspuns:

Ubuntu pentru windows 10, se gaseste in win10 store, acolo folosesti orice program linux/ubuntu sa modifici fisiere windows... in mod text/consola/linie de comanda, daca vrei X trebuie sa instalezi pe windows un client de x si apoi sa lansezi programul cu variabila DISPLAY custom setata
daca nu te-am convins, atunci imi pare rau, intrebarea ta e FOARTE VAGA

nu stiu PI, sry