| Arhix a întrebat:

Un RX 560 este compatibil cu placa mea de baza HP 805A (Xu1)?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Daca placa ta este aceasta: https://support.hp.com/si-en/document/c03885123, atunci merge. Important este ca sa vezi ce sursa ai, pentru ca este nevoie de alimentare separata de la sursa.
Deci daca sursa ta are un cablu "1x 6-pin PCI-E" atunci este bine. Daca nu are, atunci trebuie sa cumperi o sursa care are "1x 6-pin PCI-E".

1 răspuns:
| V1P3RUL a răspuns:

Daca placa ta are slot PCI Express X16 ar trebui să meargă fără probleme. Ca să fii sigur ca va merge verifica ce sursa ai. Dacă ai o sursă cu prea putini wati sau de calitate proastă nu va merge. Si sursa trebuie să aibă un conector PCIe de 6 pini. Dacă nu are trebuie să cumperi un adaptor molex sau o sursă noua.