| limbricu a întrebat:

Un stick usb de 2tb merge la calculator?

9 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Merge de mers. Daca te referi la 2tb de pe site-uri de incredere http://bit.ly/2SdJeMP nu de pe Aliexpress. Pretul e ridicat si nu ar merita investitia decat daca vrei super portabilitate (si tot nu ar merita).

Bula
| Bula a răspuns:

Stick-urile USB de "2GB" ce se gasesc pe internet sunt de doua categorii: cele cu CAPACITATE de 2GB (care costa peste 1000 lire sterline:
https://www.amazon.com/......B06X1CSCZB
si
Ceea ce gasesti pe internet cu preturi de pana la 50 lire sterline, care provin de la o derutare voita: NUMELE FIRMEI producatoare este 2TB, iar stick-urile lor sunt de capacitate actual-obisnuite, intre 16 si 256GB.

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Dap. La preturile din 2021:

- adaptor pentru USB cu M.2 SATA AHCI: 25-35 Euro, poti sa-l cumperi de pe Wish.com, e OK;
- Samsung 860 2 TB: 215 Euro.

Total: 240-250 Euro pentru un stick de 2 TB (zecimali, nu binari).

| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

Recent am avut in mana un stick de "2Gb", cumparat in Germania cu cca 40 euro.
Doar in tabela de partitie a fost scris ca ar fi de 2Gb.
In realitate, stick-ul a fost de 32Gb (dupa ce s-a blocat la copiere pe el si a fost re-formatat in mai multe formate, cu diferite programe).

| Lioana a răspuns:

Calculatorul nu are nici o problema in a-l vedea dar daca iei stick-ul de la chinezi la pret de 60-70 lei, nu te astepta sa fie de 2TB.
Eu am cumparat asa ceva si a fost o dezamagire. Din cei 2TB pe care chiar ii afiseaza ca ii are, doar vreo 30 GB sunt utilizabili. Peste aceasta capacitate orice informatie stocata e fisier corupt. Poti pierde date cu asa ceva. Preferam sa-mi arate dimensiunea reala dar nici asta nu se poate oricate formatari ii faci.

| Zaygon a răspuns:

Un stick de 2TB e cam inutil pentru ca:
- daca il formatezi fat32 cum sunt majoritatea stickurilor poti pune pe el fisiere de maxim 4GB
- viteza de scriere/citire o sa fie mica - am incercat eu sa instalez un linux pe un stick si sa il rulez de pe stick si cam freezuia deci clar viteza
- recomand un hdd extern daca vrei 2TB.

Stickurile alea din china sunt rahaturi cum zicea si Linus aici: https://www.youtube.com/watch?v=J-D6tYBX8vE

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Zaygon):

De exFAT ai auzit?!? e un format universal, recunoscut de orice device existent (pc, macos, Android, etc.) si pe care merg binemercic fisiere mai mari de 4G, am testat asta personal

iar daca il folosesti numai pe windows, poti sa formatezi un stick NTFS, merge binemercic, dupa aia merge ok si pe Linux, si apropo, poti chiar sa il bagi (prin adaptor) pe Android, unde exista aplicatie care recunoaste NTFS-ul, eu am un stick de service de pe care bootez windows, linux, windows install, etc. si care merge binemercic formatat NTFS

si, explica-mi si mie, sa nu mor eu prost, care e in mentalitatea ta diferenta dintre un stick si un hdd extern dpdv al storage-ului si sistemului de fisiere? ca eu personal CHIAR NU VAD NICI UNA

acum, ca raspuns la intrebarea pusa, e putin "silly" evident ca merge la calculator, unde altundeva sa mearga? si chiar sunt curios ce te-a facut sa crezi ca nu ar merge?

| Zaygon a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Nu am auzit de extFat, am trait in pestere.

Si acum lasand la o parte ironia, din punct de vedere al sistemului de fisiere nu e nici una(asta pentru ca OS-ul face treaba pentru tine) dar la cum sunt stocate datele este diferenta. Celulele din memoria flash al stickului se uzeaza mai repede(au un numar de cicluri de scriere), la hdd e discul magnetic + controllerul de memorie.

| uptowngirl a răspuns:

Da. Nu conteaza capacitatea de stocare (2tb, 1tb, 500 gb) ci mufa prin care se conecteaza. Toate laptopurile si calculatoarele au mufa USB.