| thefortgod a întrebat:

Un telefon cu ecran de 120Hz este fix ca un monitor de 120Hz.Adica ecranul telefonului e fix ca al unui monitor, sau e fake refresh rate?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ar trebui sa fie acelasi lucru

| Frank51 a răspuns:

Unitatea de măsură pentru frecvență în SI este Hz, si în cazul de față reprezintă cadrele pe secundă, sau fps. Nu am auzit încă de termenul fake Refresh rate, ecranele sunt fabricate standardizat, pe 60, 90, 120, 144, 240, 380Hz.

| PainTech a răspuns:

Imaginea de pe ecran se schimbă de 120 de ori pe secunda, la fel ca la un monitor.

Nu e nimic "fake". Din punctul de vedere al frecventei/ratei de refresh e in principiu aceași chestie.

| raMLesS a răspuns:

Nu e fix la fel ca al unui monitor pentru ca in primul rand e ecran tactil.
Si da, Hz de pe telefon sunt tot ca Hz de pe pc.
120 Hertz se refera la cate imagini sunt afisate pe secunda, in cazul de fata de 120 ori.