| Quazar a întrebat:

Un tester auto multi marca bun? Nu ma refer la cele de 10-30 mil, ci profesionale.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cam ce anume ai vrea sa faci cu el?
Multimarca nu cred ca merita mai mult de Delphi (ăla original), sau Bosch kts. Personal lucrez cu replica Delphi, un original mi s-ar părea de lux, ca face tot ce trebuie: citiri parametri și erori, proba componente (acționare egr, clapete, pompa abs, componente închidere, clapete clima, aprins becuri, ridicat ace bord), scriere injectoare, codari, programări chei, etc... Mi se pare un tester foarte bun pentru un service multimarca. Replicile nu citesc decât o parte din protocoalele din industria auto, nu se pot conecta cu toate modulele, și nu au decât o imitație slaba a softului 2016, cel mult.
Cu Bosch kts nu am lucrat, dar am văzut multe în service-uri, pe când Delphi vezi doar chinezești, pe la mecanicii de cartier.
Te sfătuiesc să analizezi oferta foarte bine, și să calculezi dacă nu ar fi mai bine sa iei mai multe testere dedicate, decât unul multimarca.
Alea dedicate ar fi Tech 2 pentru GM, Star pentru Mercedes, etc.