| zilog a întrebat:

Unde credeti ca as putea gasi oameni reali in Anglia care sa aiba timp sa stea de vorba cu mine in engleza?
ca eu vreau sa invat sa vorbesc in engleza
asa documentatie tehnica eu imi traduc zilnic cu viteza fantastica
dar cand vine vorba sa vorbesc eu ceva cu creierul si gura mea parca cineva imi sterge toate cuvintele din cap
nici macar nu stiu sa numar de la 12 la 20
dar daca imi vorbeste cineva inteleg tot

m-am saturat de programe duoloingvo si alte prostii din astea pentru ca cer bani si ma streseaza si nici nu merg repede si imi pierd tipul fara randament

Răspuns Câştigător
| Legion7X a răspuns:

Dacă ìți place înveți si de pe net ori cumperi o cărticică de gramatică. Se găsesc la orice librărie.
Sunt o grămadă siteuri atât cu gramatică cât și cu, cuvinte de la cele mai ușoare până la cele mai grele de pronunțat. Treaba este să îți placă.

Gramatică
https://marplo.net/engleza/gramatica

Aici scrii cuvintele
https://www.wordreference.com/enro/

https://ro-en.gsp.ro/dictionar-englez-roman

13 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Mergi la bar,fa-ti amici englezi, iesi cu ei, sau cel mai indiciat este sa iti faci o iubita englezoaica, atunci vei invata chiar si de nai vrea laughing.
Traduci cu viteza fantastica, adica ce viteza e aia, viteza luminii stinse poate laughing ca de tu nu poti numara pana la 20 e clara cat de avansat esti.
Esti in Anglia sau vrei sa gasesti pe net?

| zilog explică (pentru relian):

Pub-urile zici că sunt muzee acum sunt deschise unele dar in interior sunt maxim 3 persoane care se comportă de parcă acolo ar locui ei si acela este biroul lor casa lor si familia lor, așa că am incercat șî am băut câteva beri pe la pub-uri dar nu am văzut nici o deschidere in a vorbi cu oamenii pe care nu ii cunosc.

| zilog explică (pentru relian):

Unde aș putea eu să îmi fac amici englezi când nu e aproape nimeni pe nicăieri

| relian a răspuns (pentru zilog):

Nu ai spus unde esti, desi din inrebarea ta reiese sau eu asa inteleg ca tu ai fi acolo in Anglia.
Daca esti in RO atunci intra pe websiteuri de astea gen matrimoniale si acolo vorbesti in engleza, sunt websiteuri americane fara sa plesti, faci cont, si are chat, acolo este sau cel putin asa stiam ca era free pe chat public.

| zilog explică (pentru relian):

Sunt in Anglia dar aici e pustiu peste tot strazile pustii oamenii pustii nimeni nimic nicaieri
pustiu de zici ca a trecut ciuma
iar chat-uri nu am gasit

| relian a răspuns (pentru zilog):

Naspa,daca toate is pustii ce sa zic, stai si astepti cand sor mai deschide, daca sor mai deschide vreodata.
Chat cauta pe match.com.
La mine is barurile deschise, nu-i lume cum era inainte de balamucu asta, dar oamenii ies.

| zilog explică (pentru relian):

Bună bună ideea doar că mă cam înțeapă inima să dau 30 lire / lună

in momentul de față am ceva bani pe care prefer să îi dau pe mâncare cazare si eventual navetă dacă o sa mă ajute Dumnezeu să găsesc job

| Eireann a răspuns:

E greu sa gasesti oameni care sunt dispusi sa ofere timp si in plus daca gasesti vorbitor nativ e posibil sa ai probleme cu accentul.

| Mopmop a răspuns:

Greu tare. Daca vrei iti pot da nr meu si vorbim in engleza in masura in care am timp. Pune te rog in calcul ca am invatat engleza in azil de batrani inconjurat de batrani cu mintea putin in pioneze. Din ceea ce stiu eu...tu ai o meserie si inteleg ca cel care te cauta are un scop bine definit cu tine. Asta imseamna ca are nevoie de serviciile tale. Asta este in avantaj in sensul ca va avea rabdare cu tine in comunicare. Sfat. Nu iti fie rusine sa spui gen imi pare rau nu am inteles poti repeta te rog? In engleza desigur. Revin cu ce ti-am spus. Fa un cont pe badoo si sigur gasesti acolo femei ranite in dragoste care vor "ceva" si in procesul asta poate iese si un curs de engleza intensivlaughing)

| zilog explică (pentru Mopmop):

Am băgat la bani in tinder si chestii din astea si niciodata in viata nu ma contactat nimeni pe tinder sau badoo
o sa mai incerc poate ca aici in Anglia este alt ceva
desi sunt dezamăgit rau de tot de badoo si tinder
am dat si bnai la tinder si tot nimic
chiar facusem o greseala dinaia care nu stiam cum sa o mai repar imi lua bani stil abonament se reactualiza mereu fara acordul meu si pana la urma mi-am rupt intentionat card-ul de debit pentru ca banca sa imi fenereze alte coduri dinalea de pe card sa nu imi mai poata lua nimeni bani din trecut pentru ca nu au codurile noi asa am scapat de 2 site-uri de matrimoniale love.mail.ru era celalalt
care nu gaseam de unde sa opresc reactualizarea banilor

multumesc, la noapte o sa incerc sa imi fac cont pe badoo, acum a spus cineva sa fac repede rost de o lista cu angajatori ca o sa sune el in locul meu si mai am 20 minute

| Mopmop a răspuns (pentru zilog):

Presupun ca stai in casa cu romani. Roaga-i sa vorbeasca doar in engleza in casa si asa e un mod de a exersa...

| zilog explică (pentru Mopmop):

Sunt sictiriți de faptul că ei sunt leneși și le place să fie sadici și batjocoritori ca și când dacă se comportă așa ar arăta că ei sunt mai deștepți în comparație cu mine așa că nu ne mai complicăm reciproc.

| Mopmop a răspuns (pentru zilog):

Cunosc bine ce spui. Am stat si eu cu romani...