| SorinELoo7 a întrebat:

Unde pot gasi o telecomanda TV universala pe nume PILOT (nume magazin)? Orice tip de telecomanda PILOT functioneaza pe orice tip de televizor (am marca NEI)?

6 răspunsuri:
| FerLin a răspuns:

In bazare sunt telecomenzi Pilot de sa le transporti cu camionul.

| jmenaru a răspuns:

Televizorul tau are un anume cod (de obicei este scris pe spatele lui pe undeva) si un cod al placii de baza.pe baza unuia dintre acele coduri vei putea primii o telecomanda functionala pentru tv-ul tau. poti gasi o telecomanda originala exact pentru modelul tau de tv (ca si format) sau poti gasi o telecomanda cu un altfel de format dar care sa mearga deasemena la tv.Sunt si telecomenzi care au in memorie mai multe modele de tv, dar iti recomand una pe baza codului tv-ului.

| pefelie a răspuns:

Pai spune-ne si orasul de unde esti. ca nu avem de unde sa stim ce magazine ai tu in oras. Uite la mine gasesti un magazin de tipul acesta in 3 zone ale orasului, la tine nu am de unde sa stiu. spune orasul si asa, cei din oras iti pot spune daca stiu happy

| SorinELoo7 explică (pentru pefelie):

Sunt din Turnu Magurele, judetul Teleorman.

| pefelie a răspuns (pentru SorinELoo7):

Ei bine eu sunt din Tulcea, deci nu am cum sa stiu. dar in orice caz trebuie sa existe prin centrul orasului un magazin cu electrice si lucruri de genul acesta unde se vand aparate si poti intreba acolo happy

| pcmhz a răspuns:

La magazine de profile electronice (gen Dioda), ai grijă însă cu telecomenzile universale, unele nu sunt chiar atât de universale.

Poţi merge la un astfel de magazin cu modelul exact al televizorului, ei au şi diverse cataloage unde sunt listate telecomenzile compatibile. Iarăşi, atenţie, vorbeşte cu ei să te asiguri că poţi returna telecomanda în caz că ai vreo surpriză acasă.