| cosmin134 a întrebat:

Unde se stochează filmele, pozele, jocurile etc pe calculator pentru ca vreau să-mi iau unul nou și dacă se poate sa schimb între piesele. Multe sfaturi vă rog. Primeste funda răspunsul corect.

Răspuns Câştigător
| PPVali a răspuns:

Harddiskul stocheaza tot in calculator. Sau SSD-ul daca ai calculator nou si mai scump.
Poti lua harddiskul dintr-un calculator si sa-l pui in celalalt dar s-ar putea sa nu-ti mearga perfect windowsul pentru ca a fost instalat pe un sistem si tu il treci pe alt sistem cu alte specificatii.
In principiu nu sunt probleme dar s-ar putea pe ici pe colo sa ti se para ca functioneaza poate mai incet...sau se mai poate bloca...
Ar trebui pus windows proaspat atunci cand faci schimbarea.

| cosmin134 explică (pentru PPVali):

Deci merge schimbarea

2 răspunsuri:
| dfeel a răspuns:

Ca si cale implicita majoritatea programelor vor stoca datele in c:/program files sau c:/program files(x64). Asta daca la instalare nu ai ales o alta cale.
Totusi, daca te gandesti sa inlocuiesti HDD-ul vezi ca exista multe solutii software care iti dau posibilitatea sa clonezi partitiile de pe cel vechi pe cel nou. Asta ca sa nu mai reinstalezi sistemul.